wojcikm

W Galerii Okno Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. M. Marczaka w Tarnobrzegu od 07 lipca do 5 sierpnia 2021 roku prezentowana będzie wystawa prac Stefanii Wójcik.

Stefania Wójcik ukończyła studia artystyczne na UMCS w Lublinie. Od 2004 roku jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków w Lublinie.

Swoje umiejętności kształtowała również na warsztatach w Domu Służebnym Polskiej Sztuki w Nadrzeczu. Prowadziła zajęcia na Uniwersytecie Trzeciego Wieku, a przy współpracy z Janowskim Ośrodkiem Kultury organizowała warsztaty malarstwa akwarelowego, batiku, pisania ikon i malarstwa olejnego.

Autorka o swojej twórczości: Kwiaty tak jak i pejzaż są częstym motywem moich obrazów bo cieszą oczy swoją barwą, kształtem, zapachem i pięknem. Są akcentem kolorystycznym w domu i nadają miejscu i sytuacjom uroczysty nastrój. Wiele znaczą. Są wyrazem naszych pozytywnych uczuć. Ożywiają wnętrze bo żyją. Wymagają troski ale odwdzięczają się pięknem.

Pejzaż zaś zachwyca urodą, wycisza, nastraja do refleksji i daje wypoczynek dla umysłu w szalonym, zapędzonym świecie. Las daje świeże powietrze i przypomina, że natura jako dar Boga ma ogromną siłę i uczy pokory, której tak brak współczesnemu człowiekowi.

Stefania Wójcik uczestniczy w wystawach indywidualnych i  zbiorowych. Otrzymała wiele nagród, m. in. Wojewódzkiego Konkursu Akwareli Rzeszów 2018, tamże 2017, wyróżnienie Biennale Nauczycieli - Zamość 2016, Nagrodę Kuratora, Medal Kuratora, 5-krotnie Nagrodę Burmistrza, Antka Roku, 2-krotnie Statuetkę na Festiwalu Twórczości, 2-krotnie nagrodę Muzeum Regionalnego.

Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą, m.in. Belgi, Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, USA, Hiszpanii a nawet Australii oraz w muzeum.