DSC 0501mOd kilku dni Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. M. Marczaka prezentuje w sali odczytowej grafiki plakatów literackich autorstwa Michała Stępnia. Stała się ona pretekstem do spotkania z młodzieżą z I Społecznego Liceum im. Hetmana Jana Tarnowskiego, które poprowadził sam autor prac. Bardzo szczerze opowiedział o swojej osobistej drodze prowadzącej do zainteresowania się tą właśnie formą przekazu artystycznego, a następnie jej wykonywania. Jak się okazało, droga ta nie była prosta i oczywista.

W międzyczasie pojawiały się inne pomysły na życie i próby ich realizacji. Dopiero – jak podkreślił M. Stępień – świadoma analiza własnych talentów i potrzeb, spojrzenie w głąb siebie, pozwoliły wybrać właściwy kierunek. Poradził młodym ludziom, którzy już niedługo staną przed wyborem studiów, zawodu, by podejmując tak ważne życiowe decyzje wzięli pod uwagę swoje pasje, predyspozycje i odważnie szli za nimi.

M. Stępień opowiedział także, jak wygląda jego praca nad plakatami. Wszystko zaczyna się od wyboru książki, który jest bardzo subiektywny, jednak nie przypadkowy. Są to dzieła klasyki polskiej i światowej, które zawierają w sobie głębszy przekaz. Często pomysł na plakat pojawia się już po przeczytaniu pierwszych stron, ale dla potwierdzenia pierwszej wizji, książka musi być przeczytana do końca, a także pogłębiona o znajomość biografii danego pisarza. Sam czas pracy nad plakatem bywa zróżnicowany – może trwać bardzo krótko, a może to być nawet kilka miesięcy, jak było np. w przypadku plakatu do „Mistrza i Małgorzaty” Michaiła Bułhakowa.

Młodzież z zainteresowaniem słuchała pana Michała i oglądała prezentowane na wystawie plakaty.