plakat Concordism

W poniedziałek – 27 września 2021 – o godzinie 17.30 w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. M. Marczaka w Tarnobrzegu odbyła się promocja książki „Concordis. Skrzydeł nam trzeba”, pod redakcją Piotra Dumy, wydanej przez Gminny Ośrodek Kultury w Gorzycach.  Publikacja poświęcona jest zespołowi wykonującemu utwory religijne. Działał on na przełomie lat 80. i 90. w Tarnobrzegu, w parafii na Serbinowie. Przez jego skład przewinęło się około 20 osób. Niektórzy zresztą do dzisiaj zawodowo kontynuują swoją przygodę z muzyką. 

„Concordis. Skrzydeł nam trzeba” to opowieść o tym, w jaki sposób powstała grupa, jej rozwój, wspomnienia z licznych koncertów i festiwali, wspomnienia z nagrania i wydania profesjonalnej kasety „Drogi do Emaus”. Zresztą Concordis to formacja, która jako jedna z pierwszych tarnobrzeskich grup może pochwalić się tego typu wydawnictwem fonograficznym.

Piotr Duma podkreślił, że zespół „Concordis”, to rozrywka, relacje, ale także tradycja i głębsze wartości przejawiające się w pięknych i mądrych tekstach tworzonych przez Dorotę Kozioł oraz kompozycjach, nastoletniego wówczas członka zespołu. Zdradził, że książka jest efektem trzydziestoletniego „zbieractwa” i powstała jako dopełnienie filmu dokumentalnego o historii i dorobku Concordis, którego fabuła miała się kręcić przede wszystkim wokół wydania kasety „Drogi do Emaus”. Podczas gromadzenia materiału do filmu, powstało ponad 4 godziny nagrań i to właśnie na ich bazie powstała książka o Concordis. Można powiedzieć, że już jest swoistym „białym krukiem”, bowiem ukazała się w niewielkiej liczbie egzemplarzy i z pewnością nie zostanie wznowiona.

Książka wzbogacona jest o treści, które – jak stwierdził sam Piotr Duma – mogą być zaskakujące i niezwykle interesujące dla osób tworzących zespół. Udało się bowiem dotrzeć do ludzi, którzy pamiętają ich z tamtych lat, a ich wspomnienia i relacje zawrzeć w książce. Znajduje się w niej również rozdział poświęcony pracy nad powstaniem, zaprezentowanej w 2019 roku, płyty „Wędrowiec, na której dziewczęta z grup wokalnych (ŚDK Gorzyce, DK Sokolniki) nagrały pod opieką swoich opiekunów (Krystian Cieślak, Krzysztof Kapała) nowe wersje "concordisowych piosenek".

Spotkanie urozmaicił występ Emilii Pelc, której akompaniował na gitarze Piotr Duma.

Na sali obecnych było kilku członków zespołu, którzy mieli okazję odświeżyć wspomnienia, porozmawiać oraz wspólnie zaśpiewać jeden z utworów zespołu.