015mm

Tegoroczna VII Noc Bibliotek przebiegła pod hasłem „Czytanie wzmacnia”. Pokazało ono w innej perspektywie czytanie nie tylko, wyłącznie jako rozrywkę, ale także jako „narzędzie” służące szeroko pojętemu wzmacnianiu, a bibliotekę jako wyjątkowe miejsce, w którym można zadbać o dobrostan i dać wzajemne wzmocnienie sobie oraz społeczności.

Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. M. Marczaka, chcąc jeszcze bardziej otworzyć się na Czytelnika, w sobotnią Noc Bibliotek, 9 października 2021r, otworzyła Wypożyczalnię dla dorosłych, Oddział dla dzieci i młodzieży oraz Czytelnię w Bibliotece Głównej (ul. Szeroka 13) w godzinach popołudniowych i wieczornych. Czytelnicy mogli przyjść by wzmocnić się książką, rozmową, a także, zaplanowanymi na ten dzień formami, skierowanymi zarówno do dorosłych, jak i dzieci oraz młodzieży.

Oddział dla dzieci i młodzieży przygotował zabawę czytelniczą „Czytamy-Wzmacniamy”, podczas której dzieci poddawały się testowi czytelniczej mocy, w trakcie którego wykonywały rozmaite wyzwania – sprawdzały równowagę czytelniczą oraz miarę zaczytania, poddawały się bajecznemu badaniu wzroku, musiały „ruszyć głową” a także podjąć rysunkowe wyzwanie. Po pozytywnym zaliczeniu testu można było wypożyczyć wzmacniający pakiet książek i wyjść z biblioteki, jako „Czytelnik Wzmocniony Książką”. Świetnym urozmaiceniem zabaw był faceboard z bohaterami posiadającymi niezwykłe moce - Pippi, Asterixem i Papajem. Jako pierwsi w Oddziale dla dzieci i młodzieży pojawili się tarnobrzescy harcerze, którzy bardzo sprawnie pozaliczali wszystkie zadania.

Na sali odczytowej, o godz. 16.00 odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym omawiano książkę Maxa Czornyja „Ślepiec”. Dwie godziny później uczestnicy Nocy Bibliotek spotkali się z Marcinem Soją – obserwatorem natury i autorem zdjęć przyrodniczych, który opowiedział o swojej fotograficznej pasji, zaprezentował wiele fascynujących fotografii a także podzielił się ciekawymi opowieściami ze swoich przyrodniczych przygód.

Nocy Bibliotek towarzyszył również kiermasz "Książka za cegiełkę" oraz akcja bookcrossingowa. Na specjalnie przygotowanym regale można było pozostawić swoją, już przeczytaną książkę, i wybrać inną.

Ponadto, na fanpage’u biblioteki pojawiła się rozmowa z psychologiem o wzmacniającej mocy książek oraz sonda uliczna „Czy książka może wzmacniać”, którą na prośbę biblioteki przeprowadziła Telewizja Lokalna.