DSCF4855gMiejska Biblioteka Publiczna w Tarnobrzegu po raz kolejny uczestniczyła w akcji „Zima w mieście”. Przez całe dwa tygodnie ferii, najmłodsi mieszkańcy Tarnobrzega uczestniczyli w przygotowanych, zarówno w Bibliotece Głównej, jak również filiach bibliotecznych, ciekawych i urozmaiconych formach. Oddziale dla dzieci i młodzieży Biblioteki Głównej otwarta codziennie Specjalistyczna Poradnia Książkowa, przyjęła prawie pięćdziesięciu małych „pacjentów”. 

Udało się w niej, dzięki „bajkobadaniu”, z powodzeniem zdiagnozować ich potrzeby czytelnicze, którym dobierano pakiety książek na receptę w zależności od objawów. Dzięki nim znaleziono sposób na złe humorki, szare smuteczki, kichanie na książki, bujanie w obłokach czy brak apetytu na książki.Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia artystyczne, podczas których uczestnicy mogli wykazać się zdolnościami manualnymi, fantastyczną pomysłowością i kreatywnością. Podczas zajęć dzieci wykonywały prace przestrzenne tj. bałwanki, Minionki, dinozaury, zapoznały się również z techniką quillingu, z której wykonały rozety i kompozycje kwiatowe. Powstały także piękne zimowe pejzaże oraz girlandy. Mając na uwadze, że ferie zimowe przypadły na czas karnawału, młodzi artyści wykonywali również kolorowe i błyszczące maski karnawałowe. W szczególny sposób obchodzono także, przypadające w czasie ferii Walentynki, Dzień Kota oraz Dzień Dinozaura. Dzieci wykonały mnóstwo kotków, dinozaurów oraz kartek walentynkowych. Oczywiście, w bibliotekach nie mogło także zabraknąć zabaw z książką. Na zajęciach literacko-plastycznych, na podstawie przeczytanych fragmentów książek i bajek dzieci tworzyły m. in. prace z postacią Świnki Peppy czy Pingwina Gustawa. Dodatkowo w Przedszkolu nr 2 oraz Przedszkolu nr 6 odbyły się spotkania głośnego czytania.  Dopełnieniem interesujących zajęć były gry, zabawy, quizy, kalambury, łamigłówki, krzyżówki, kodowanie kolorowymi kubeczkami oraz rozwiązywanie rebusów. Oprócz zajęć stacjonarnych, w bibliotekach zorganizowano tzw. zabawy hybrydowe i to skierowane, zarówno do najmłodszych czytelników, jak również do młodzieży i osób dorosłych. Najmłodsi wypożyczali pakiety książek wraz z plastyczną niespodzianką oraz pakiety materiałów plastycznych, z których mogły w domu samodzielnie wykonać pracę. Natomiast w pakietach dla starszych ukryte były pytania dotyczące znajdujących się w nich książek bądź ich autorów. Specjalnie dla małych artystów przez całe ferie trwał konkurs plastyczny „W kolorowym świecie zimy”, na który wpłynęło kilkanaście prac. Ogłoszenie wyników konkursu już niebawem.

Mamy nadzieję, że dzięki przygotowanym przez bibliotekarki różnorodnym formom skierowanym do dzieci o różnych zainteresowaniach, mogły one w twórczy i kreatywny sposób spędzić czas ferii zimowych.