DSC 5012mW poniedziałek, 28 marca o godz. 18.00 – w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. M. Marczaka odbyło się spotkanie z Adamem Wójcikiem-Łużyckim oraz promocja książki „Muzeum żółtego złota”. Publikacja ta prezentuje jedyne na świecie muzeum poświęcone siarce, jej wydobyciu, przetwórstwu i ogromnej roli, jaką przemysł siarkowy odegrał w historii Tarnobrzega oraz całej Polski w II połowie XX wieku.

Autor książki, a zarazem założyciel i twórca Muzeum, przybliża podstawowe fakty oraz najciekawsze kolekcje, jakie udało się  zgromadzić w ciągu zaledwie dziesięciu lat. Imponujące zbiory siarkowe, wraz z rewindykowaną niedawno po wielu latach historyczną Kolekcją Dzikowską sprawiają, że tarnobrzeskie Muzeum jest dziś jednym z najwartościowszych i najciekawszych w Polsce południowej. Podczas spotkania Adam Wójcik, w swoim niepowtarzalnym – ciekawym i dowcipnym – stylu opowiedział o własnej drodze, która przywiodła go do Tarnobrzega i sprawiła, że zainteresował się górnictwem oraz przemysłem siarkowym, a która w konsekwencji doprowadziła do powstania Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego. Mówił także o czym jest jego najnowsza książka, jak pozyskiwane były – i nadal są – eksponaty do Muzeum i co się na nie składa. Zebranym na spotkaniu zaprezentował najświeższy z nich – unikatowy liczący ponad 200 lat guzik z okresu Księstwa Warszawskiego, pochodzący z munduru górniczego generała bądź ministra, który udało się kupić za symboliczną kwotę. Niezwykle miłym akcentem była niespodziewana wizyta Prezydenta Miasta Tarnobrzega Dariusza Bożka, który wręczył autorowi książki grawerton oraz kwiaty dziękując za lata pracy i wkład w rozwój  miasta. Pan Adam zapewnił, że mimo iż przeszedł już na emeryturę nie zamierza przestać pracować, zapowiedział dwie kolejne publikacje, których w swoim dorobku ma już ponad sto.