7tydzienbibliotekW tym roku odbył się dziewiętnasty Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Hasło tej edycji „Biblioteka – świat w jednym miejscu” obrazowo pokazywał bibliotekę, jako miejsce niezwykłe – łączące mikro i makrokosmos jednocześnie, bowiem w czterech ścianach (nierzadko znajdujących się na niewielkiej powierzchni) ukrywa się cały świat. Wystarczy wejść – i będąc w bibliotece można być wszędzie a także dowiedzieć się wszystkiego, zdobyć informacje na każdy temat. 

W bibliotece – w jednym miejscu – na wyciagnięcie ręki jest cały świat i cała wiedza o nim. W trakcie trwania Tygodnia Bibliotek dzięki formom zorganizowanym w Bibliotece Głównej oraz wszystkich filiach bibliotecznych można było przenieść się w najodleglejsze rejony świata. Podczas tych kilku dni, przy pomocy głośnych czytań, lekcji bibliotecznych i edukacyjnych, spotkań z książką, zabaw, wystawek, zajęć literackich, warsztatów plastycznych, spotkania z psychologiem, zabaw czytelniczych, escape roomów otwarte zostały drzwi do innych wymiarów, nowych miejsc i nieznanych dziedzin. Uczestnicy zajęć i zabaw odkryli świat pszczół, baśnie z różnych zakątków świata, ciekawostki naukowe i geograficzne oraz tajniki pracy bibliotecznej.

W Oddziale dla dzieci i młodzieży Biblioteki Głównej trwała zabawa czytelnicza „Z baśnią dookoła świata”, podczas której, dzięki bajkowym wagonikom dzieci zwiedzały dalekie i bliskie krainy, przemierzały literacko kontynenty, poznawały baśnie z różnych stron świata i wykonywały baśniowe zadania przygotowane przez bibliotekarki.

W Filii nr 1 przewodniczką po bajkowej krainie „Świata baśni w oczach dziecka” była pani psycholog – Bożena Kozieł, która przy okazji czytania baśni uświadomiła małym słuchaczom, że w każdej historii ukryta jest mądrość i nauka, które okazują się bardzo przydatne w codziennym życiu. Z kolei w Filii nr 4 na osiedlu Mokrzyszów dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe miały możliwość podglądnięcia codziennej pracy bibliotekarza a także włączenia się w niektóre zadania, a tym samym poznania tajników zawodu „od kuchni”.

W pozostałych filiach przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych zapoznawali się z literaturą, która zabrała ich w podróż dookoła świata. Bolek i Lolek pokazali im Kraków, Warszawę i inne ciekawe miejsca w Polsce, a Koziołek Matołek wędrował z nimi po całym świecie. Nela pokazała małym podróżnikom wybrzeże karaibskie, a Tygrysek – bohater książki „Wielki atlas małego Tygryska” Indie. Razem z książkami przewędrowali także kraje Unii Europejskiej oraz orientale baśniowe krainy.

Wszyscy uczestnicy spotkań organizowanych w ramach Tygodnia Bibliotek przekonali się, że każda książka ma niezwykłą moc błyskawicznego przenoszenia czytelnika w inne miejsca, że książka jest kapsułą, w której można podróżować po całym świecie, zarówno w te autentyczne miejsca, jak również fantastyczne i nieistniejące.

Część form dedykowana była grupom zorganizowanym tj. przedszkola i szkoły podstawowe, a część miała charakter otwarty, w których udział mógł wziąć każdy chętny.

W ramach Tygodnia Bibliotek, w dniach 9-10 maja, godz. 11.00-16.00 przed wejściem do Biblioteki Głównej odbył się także kiermasz „Książka za cegiełkę”.