BG1mW Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu, w dniach od 30 maja do 3 czerwca, realizowane były spotkania „Polscy autorzy dla klimatu”, w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. Zaproszeni goście, przedstawiciele Podkarpackiego Towarzystwa Przyrodników Wolne Rzeki, poprzez czytanie klasycznych, jak i współczesnych tekstów literackich poruszali kwestie ekologiczne. 

Uczestnikom spotkań ukazywali piękno przyrody, podkreślając przy tym, jak wielkie znaczenie dla naszej planety ma „bycie eko”. W Oddziale dla dzieci i młodzieży Biblioteki Głównej, z uczniami Podstawowej Szkoły Katolickiej, spotkał się Piotr Bednarek – prezes Wolnych Rzek. Przeczytany fragment książki „Fred, psi ekopatrol” Barbary Kosmowskiej, mówiący między innymi o ochronie torfowisk, doskonale dopasowany do profesji pana Piotra hydrologa z zawodu, wywołał lawinę pytań o znaczenie wody, śniegu, regulacji rzek i ochrony fauny i flory w nich żyjących, jak również o zjawisko, jakim jest ocieplenie klimatu. Tego samego dnia w  Filii nr 6 o ekologii i zmianach klimatycznych uczniom Szkoły Podstawowej nr 11 opowiadała Aneta Motyka. Natomiast w Filii nr 7 Marcin Soja, wierszem Marii Konopnickiej „Staszek w lesie”, oraz fragmentem „Sprężynek na tropie tajemnic” Agnieszki Frączek, wprowadził uczniów Szkoły Podstawowej nr 9 w klimat ekologicznej pogawędki, ilustrując swoją wypowiedź przyrodniczymi zdjęciami. 31 maja w Filii nr 3 z młodzieżą Szkoły Podstawowej nr 6 spotkała się Sylwia Tomala. Teksty „Na lipę” Jana Kochanowskiego oraz „Fred psi ekopatrol” Barbary Kosmowskiej stały się  inspiracją do bardzo żywej dyskusji o ochronie środowiska, szczególnie tego najbliższego, w okolicy Tarnobrzega i konsekwencjach jakie ze sobą niesie ocieplenie klimatu. Z uczniami Szkoły Podstawowej nr 7 spotkała się Jolanta Tworek autorka „Przyrodyków” – zbioru zabawnych i edukacyjnych opowieści o łosiach, komarach i homarach, kleszczach i smogu. Literacko-ekologiczne spotkanie pani Jolanta rozpoczęła prezentacją właśnie ukończonego wiersza o Jeziorze Tarnobrzeskim, czyli o ekologicznym wykorzystaniu wielkiej pokopalnianej dziury. Grzegorz Kilijański spotkał się z czytelnikami dwukrotnie. 2 czerwca, w Filii nr 1 w świat ekologii i przyrody zaprosił uczniów Szkoły Podstawowej nr 10. Natomiast 3 czerwca dzieciom z Przedszkola nr 15 opowiedział o tym, co kryje się w drzewach i trawach w najbliższej okolicy. Na zakończenie spotkania pan Grzegorz przeczytał fragmenty przygód Sprężynka – bohatera książki Agnieszki Frączek. Również 3 czerwca w Filii nr 5 z uczniami szkoły Podstawowej nr 8 spotkała się Aneta Motyka, która rozpoczęła spotkanie od przeczytania fragmentu „Bajek w zielonych sukienkach” Anny Mikity. Po lekturze, rozmowa potoczyła się o tym co możemy zrobić dla klimatu, a tym samym dla przyrody, by cieszyć się nią mogły przyszłe pokolenia. Łącznie w ramach akcji zorganizowano 9 spotkań, w których uczestniczyło 199 osób. 

Spotkania z przedstawicielami Podkarpackiego Towarzystwa Przyrodników Wolne Rzeki cieszyły się tak dużym powodzeniem, że choć minął Tydzień Czytania, w Filii nr 2 odbyły się kolejne spotkania literacko-ekologiczne, zorganizowane dla kilku grup Przedszkola nr 15. Przyrodnicze zdjęcia wraz z komentarzem autora Grzegorza Kilijańskiego obejrzały sześciolatki, natomiast młodsze dzieci wysłuchały utworów Agnieszki Frączek, Wiesława Drabika i Friederuna Reichenstettera oraz obejrzały bajeczki ekologiczne.