wystawa02mPrezentowana w naszej Bibliotece wystawa „Istniejemy póki ktoś o nas pamięta”, to literackie przypomnienie o wielowiekowej obecności, tradycjach i kulturze społeczności żydowskiej. Zarówno książki popularnonaukowe jak i literatura piękna, w tym wspomnienia i powieści obyczajowe poruszają wiele wątków i ukazują różne spojrzenia dotyczące kwestii żydowskiej. Wśród prezentowanej literatury szczególne miejsce zajmują publikacje związane z Tarnobrzegiem. „Pamiętniki włościanina” Jana Słomki, „Przez ciernie żywota” Ferdynanda Kurasia, „Mój przyjaciel Goy” Czesława Schabowskiego czy „Sodoma i gomora” Wojciecha Wiącka traktują o przedwojennych relacjach polsko – żydowskich w naszym mieście.

Natomiast współczesne publikacje, miedzy innymi „Tarnobrzeg pod okupacją niemiecką 1939 – 1944” dr. Tadeusza Zycha oraz wybrane numery Tarnobrzeskich Zeszytów Historycznych to opis tragicznych losów ludności żydowskiej w okresie II wojny światowej.  Prezentowane są również fotokopie kart z publikacji „Dzieje i likwidacja Żydów m. Tarnobrzeg – Dzików wydanej w Israelu w 1973 roku. Książka dostępna jest w formie elektronicznej w zbiorach The New York Public Library Digital Collections. Dopełnieniem wystawy są fotokopie zdjęć dokumentujących życie w przedwojennym Tarnobrzegu.

wystawa02