Kolejne spotkanie DKK, które odbyło się 27 stycznia o godz. 16.00 w Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnobrzegu, było poświęcone książce pt. ,,Poetka i książę" Manueli Gretkowskiej. Spotkanie poprowadziła Anna Pałys.

Gretkowska opowiada w swojej powieści przede wszystkim o głębokiej fascynacji Agnieszki Osieckiej Jerzym Giedroyciem. Niezwykła przyjaźń, która połączyła polską poetkę, tekściarkę i szanowanego na emigracji publicystę, a także redaktora naczelnego paryskiej „Kultury” uzmysławia, jak odrębne tworzyli światy. Czy związek młodej, utalentowanej, wrażliwej i ciekawej świata dziewczyny ze starszym, doświadczonym życiowo mężczyzną miał szansę na powodzenie? Na to pytanie panie Klubowiczki miały okazję się wypowiedzieć. Jedno jest pewne; tytułowych bohaterów połączyła poezja, kultura i Polska oraz głębokie uczucie. Osiecka, jak można wyczytać ,,między wierszami” nie stroniła od związków z mężczyznami i romansów. Gdyby nie Marek Hłasko i jego opowiadanie, być może Agnieszka nigdy nie poznałaby Jerzego.

Bohaterowie zostali przedstawieni na tle epoki. Należy pamiętać, że sytuacja w Polsce po zakończeniu II Wojny Światowej była trudna dla artystów. Trzeba było mierzyć się z cenzurą, dlatego wielu z nich zdecydowało się na wyjazd z kraju. Jerzy Giedroyć wydawał w Paryżu, m.in. Witolda Gombrowicza, Czesława Miłosza i Marka Hłaskę, natomiast siedziba redakcji ,,Kultury" stała się mekką polskich literatów na emigracji.

Panie Klubowiczki doceniły poetyckość przekazu „Poetki i księcia”, przyznały również, że jest książką oryginalną, a to za sprawą głównie stylu, języka, anegdot, a także historii, jakie opisuje Manuela Gretkowska.

gretkowskla