wiacek mW związku z przypadającymi w tym roku rocznicami, 150 urodzin i 75 śmierci Wojciecha Wiącka, Rada Miasta Tarnobrzega ogłosiła rok 2019 Rokiem Wojciecha Wiącka. Życie Wojciecha Wiącka, wójta z Machowa, publicysty ludowego, propagatora oświaty rolniczej, senatora I kadencji w Senacie II RP, dowiodło jak wybitną był postacią. Jego działalność społeczną, patriotyczną i polityczną na terenie powiatu tarnobrzeskiego na przełomie XIX i XX wieku, porównuje się z działalnością  Macieja Rataja czy Wincentego Witosa.

Miejska Biblioteka Publiczna im. dr Michała Marczaka w Tarnobrzegu na tę okoliczność przygotowała wystawę „Wojciech Wiącek chłop - działacz z Machowa”. W wernisażu, który odbył się 15 marca 2019 roku uczestniczyli potomkowie Wojciecha Wiącka, pan Dariusz Bożek - Prezydent Miasta oraz Tarnobrzeżanie, dla których postać senatora II RP jest bliska.

Na co dzień był to człowiek o wielkim sercu, gospodarz na 8-morgowym majątku, przykładny mąż i ojciec czwórki dzieci – powiedziała pani Dorota Kozioł, wnuczka patrona Roku 2019, otwierając wystawę, przytaczając wiele faktów  z działalności politycznej, publicystycznej, literackiej i społecznej „Senatora spod strzechy”. Ujawniła również kilka nieznanych dotąd wydarzeń z życia dziadka, o których opowieści przekazywano sobie w rodzinie z pokolenia na pokolenie.

Dzięki staraniom pana Waldemara Stępaka w tamtym roku, Rada Miasta Tarnobrzega doszła do słusznego i jedynego wniosku, że ten rok 2019, powinien być rokiem Wojciecha Wiącka […] Nie myślałem, że za niecały rok będę miał wielką przyjemność w trochę innym charakterze otwierać tę wystawę. [...] Jest mi bardzo miło, że tak właśnie rozpoczynamy Rok Wojciecha Wiącka w Tarnobrzegu - powiedział, zabierając głos, Prezydent Miasta Tarnobrzega.

Wystawa prezentowana będzie w dniach od 18.03.2019 do 19.04.2019 roku. Eksponowane na wystawie dokumenty, rękopisy, listy, fotografie i publikacje doskonale ukazuję nietuzinkową osobowość „Kościuszki z Machowa”. Wystawa przygotowana została ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Długosza w Sandomierzu oraz prywatnych Doroty Kozioł, Sławomira Stępaka i Stanisława Szweda.

wiacek