Kronika 2021

13 grudnia 2021 r. w Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnobrzegu tematu do rozmów Paniom z Dyskusyjnego Klubu Książki dostarczyła poruszająca powieść Jakuba Małeckiego pt. ,,Święto ognia”.

Książka już od pierwszych stron przykuwa uwagę czytelnika. Opowiada o trudnej codzienności rodziny Łabędowiczów, gdzie każda z osób dźwiga ogromny ciężar na swoich barkach oraz zmaga się z jakąś traumą. Poznajemy historię ojca, od lat opiekującego się chorą córką Anastazją,  Łucji, która swoje życie podporządkowała baletowi i morderczym treningom. Autor w taki sposób prowadzi narrację, że Panie Klubowiczki  momentami odniosły wrażenie obecności w życiu rodziny. Bez wątpienia na pochwałę zasługuje pełna poświęcenia postawa ojca. Świat Nastki zaciekawia i intryguje, zaprasza czytelnika, by wejść i go poznać. Panie podzieliły się przemyśleniami na temat niełatwy, jakim jest wychowanie niepełnosprawnego dziecka, jego rehabilitacja, możliwość aktywnego uczestniczenia w życiu i rozwijania zainteresowań. Wyraziły podziw dla determinacji Łucji z jaką dąży do realizacji coraz bardziej ambitnych celów. O swoich pasjach Panie Klubowiczki rozmawiały barwnie i z entuzjazmem, bo z pewnością nawet ta najskromniejsza pasja jest czymś bardzo cennym i czyni nas nie tylko szczęśliwszymi, ale i wyjątkowymi, tak jak bohaterów powieści Małeckiego.

20211213 161607

kartka2021

filie0710

marczakplakatmMichał Marczak na stałe wpisał się w historię miasta i regionu. Urodził się w Grywałdzie. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, od 1913 roku aż do śmierci związany ze zbiorami Rodziny Tarnowskich w Dzikowie. Uhonorowaniem jego pracy bibliotekarskiej, archiwistycznej, pedagogicznej i etnograficznej, było nadanie w 2006 roku, Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnobrzegu jego imienia. 135 rocznica urodzin oraz 15 lecie nadania imienia Bibliotece stały się okazją do przypomnienia życia, jak i dorobku Bibliotekarza z Dzikowa.

03mikolajRokrocznej mikołajkowej tradycji wręczania prezentów najmłodszym członkom Koła Polskiego Związku Niewidomych w Tarnobrzegu stało się zadość. W sobotę – 11 grudnia – sala odczytowa Biblioteki Głównej wypełniła się radosną i ciepłą atmosferą. W świąteczny nastrój wprowadziły kolędy i pastorałki odśpiewane przez uczniów Publicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Tarnobrzegu.