UWAGA!

PRZEPRASZAMY

all4web

Bernhard Schlink „Lektor”

02.06.2011 uczestniczki spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawiały na temat powieści Bernharda Schlinka p.t. „Lektor”. Głównym wątkiem powieści jest  historia pięknej Hanny, zbrodniarki wojennej, która wdaje się w romans z 15-letnim chłopcem. Jest to opowieść o zakazanej, trudnej miłości dwojga poranionych przez życie ludzi. O miłości, która choć naznaczona piętnem krzywdy i winy, staje się treścią ich życia. O miłości nie pozbawionej piękna, która wymyka się jednoznacznej ocenie.

Jest to także opowieść o powikłanych ludzkich losach, trudnych wyborach, o tym, że zło może popełnić każdy człowiek, także ze wstydu i strachu. Tak stało się z Hanną, która najbardziej ze wszystkiego wstydzi się swojego analfabetyzmu. To paraliżujące uczucie określiło i zadecydowało o całym jej życiu. Przy czym brak u niej poczucia wielkiej winy i odpowiedzialności za śmierć tylu niewinnych osób.

Rozmowę o książce uzupełniła projekcja fragmentów oskarowego filmu, nakręconego w 2008 roku.  Po lekturze książki szczególnie interesowała nas rola Hanny świetnie zagrana przez Kate Winslet. W filmie dostrzega się nieco łagodniejszą ocenę bohaterki, w porównaniu do powieści ocena ta jest z innej, odwróconej perspektywy, wyczuwa się nawet pewną sympatię kierowaną ku Hannie.

Zarówno książka jak i film prowokują do głębokich przemyśleń. Refleksje klubowiczów  dotyczyły przede wszystkim oceny moralnej postępowania bohaterów. Trzeba było ożywionej dyskusji, aby wniknąć w świat drugiego człowieka, przyjrzeć się motywom jego postępowania. Wszystko po to, aby spróbować go zrozumieć.

Jeśli zaistniała wina i kara, to może się znaleźć także miejsce na przebaczenie, które jest być może najczulszym barometrem naszego człowieczeństwa.

Internetowy przewodnik po serwisach tematycznych WWW