W dniu 10.02.2014 dyskutowaliśmy o książce „Matka i córka w rozmowach z Martą Mizuro”, której bohaterkami są Tatiana Raczyńska i Maria Nurowska.

Już na wstępie klubowiczki przyznały , że zaskoczyła je zawartość książki ze względu na prowadzącą rozmowę - Martę Mizuro, która jest  krytyczką literacką. Można było się więc spodziewać, że w książce dominować będą tematy o literaturze i pisarstwie Marii Nurowskiej. Tak jednak nie jest. W książce przeważają wątki związane z życiem prywatnym, rodzinnym Marii i Tatiany. Jest to rozmowa z matką i córką, które w swym życiu wiele przeszły i łączy je szczególna więź choć całkowicie się od siebie różnią. Jak wyznaje Tatiana Raczyńska „jesteśmy sobie bardzo bliskie, ale jakby z innych równoległych światów”.

Maria Nurowska wspomina swoje niełatwe dzieciństwo, matkę o imieniu Irena i jej wielokrotne próby samobójcze i  śmierć. Otwarcie mówi o ojcu, którego choroba alkoholowa również w niej pozostawiła trwały ślad .

Opowiada o ulubionych pisarzach, wśród których najwyżej stawia Bułhakowa, nazywając go swoim „guru”. Interesujące są  wypowiedzi pisarki na temat swojej twórczości i bohaterów  powieści, którzy „oddają jej swoje życie”. Nie ukrywa, że historie poruszane w jej książkach inspirowane były własnymi przeżyciami (n.p. „Sprawa Niny S.”, „Po tamtej stronie śmierć”, „Księżyc nad Zakopanem”), bądź przeżyciami realnie istniejących ludzi.

Wyznaje, że pomysły na kolejną książkę często pojawiały się w podróży.  Jedna z ostatnich książek p.t. „Sergiusz Czesław Jadwiga” oparta jest na historii zasłyszanej w pociągu.

Tatiana natomiast wspomina ciepło i serdeczność, jaką otrzymała od babci Janeczki (matki ojca). Opowiada o swoim wczesnym macierzyństwie, dzieciach, pracy w zawodzie pedagoga szkolnego. Porusza temat terapii dla dorosłych dzieci alkoholików.

Pozornie proste pytania, zadawane przez Martę Mizuro, wydobywają z rozmówczyń najgłębsze emocje towarzyszące otwartym, szczerym wyznaniom.

Nowości naszej biblioteki

Internetowy przewodnik po serwisach tematycznych WWW