W dniu 26.02.2018 r. w Filii Nr 1 w Tarnobrzegu Członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawiały na temat lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, które zapisały się w zbiorowej pamięci Polaków jako czas względnego dobrobytu, wspominanego trochę z sentymentem a może i z przymrużeniem oka.

Spotkanie poprowadziła Anna Pałys, uczestniczyło 7 Klubowiczek.

Tak, w książce Aleksandry Boćkowskiej pt. ,,Księżyc z Peweksu. O luksusie w PRL" jest sporo humoru. Autorka przedstawia, z jaką pasją i radością można opowiadać o czymś, co było deficytowe, niemożliwe do osiągnięcia, a jednocześnie możliwe do ,,skombinowania". W tym kontekście tytułowy luksus, to nie ironia, raczej synonim szczęścia płynącego z przyjemności zdobywania czasem prostych rzeczy, a jednak mających rangę ,,skarbu".

Naukowy styl reportażu sprawia, że czytelnik musi poświęcić trochę więcej czasu i uwagi, aby skoncentrować się na historii i faktach. Trójmiasto - zwłaszcza Gdynia, Śląsk i Saska Kępa - to miejsca kluczowe dla omawianych wydarzeń. Boćkowska dodała również interesujący materiał o losach polskich rodzin szlacheckich i posiadaczy ziemskich, którzy po wojnie musieli albo uciekać z kraju albo oddać majątki i zająć się hodowlą np. pieczarek czy jamników jak Potoccy. Bez wątpienia na sukces książki składa się ogromna liczba rozmów przeprowadzonych z marynarzami, dyrektorami, bywalcami hoteli, sekretarzami partii i prywatnymi przedsiębiorcami. Rzucają one dodatkowe światło na ówczesne czasy.

„Księżyc z Peweksu” nie jest kolejnym typowym zbiorem anegdot o kolejkach. To po prostu opowieść o życiu Polaków przed `89 rokiem. Opowieść, która wywołuje lawinę wspomnień, a którymi Członkinie DKK chętnie podzieliły się na spotkaniu.

DSCN4292

Nowości naszej biblioteki

Internetowy przewodnik po serwisach tematycznych WWW