W poniedziałek 9 grudnia 2019 r. w Filii Nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej, Członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawiały o książce pt. ,,Jacyś złośliwi bogowie zakpili z nas okrutnie. Korespondencja 1955 -1996" autorstwa Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta. Spotkanie poprowadziła Anna Pałys. Początek tej wymiany myśli, to list poetki do Zbigniewa Herberta, który pochodzi z roku 1955. Czytelnik jest świadkiem, jak znajomość szybko zmienia się w serdeczną przyjaźń między ludźmi inteligentnymi i uduchowionymi. Ostatni list pochodzi z roku 1996, kiedy Szymborska odebrała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury.

Lektura omawiana na ostatnim w tym roku spotkaniu DKK, dała nam możliwość poznania dwójki autorów od strony prywatnej poprzez treść ich korespondencji, co sprawiło zarówno mnie jak i Paniom Klubowiczkom wielką przyjemność. Każdy z listów jest wyjątkowy zarówno dla autora, jak i adresata.Zarażają humorem i dowcipem, stanowią lekką, wspierającą i podnoszącą na duchu lekturę. Sama treść listów - czasami wierszowanych, odręcznie ilustrowanych - ogranicza się do pozdrowień, zaproszeń, życzeń, próśb czy spraw zawodowych. Redaktorka działu poezji w krakowskim ,,Życiu literackim" najczęściej prosi poetę o przysłanie wierszy do publikacji. Zachwycają wszystkie - pisane na papierze firmowym, pocztówkach, kartkach papieru, zwyczajnych kartonikach czy stronach tytułowych tomików poezji wzajemnie sobie darowanych, a także w formie wyklejanek wykonywanych ręcznie przez Wisławę Szymborską.

Klubowiczki przyznały, że wzrusza w tej epistolografii niecodzienny humor, błyskotliwość, dystans do siebie i do świata. Czytelnik wyczuwa wszystkie emocje, przede wszystkim czułość, która przekazana została na kartach książki i jest to piękne czytelnicze doświadczenie. Polecamy.

DSCN7573

Nowości naszej biblioteki

Internetowy przewodnik po serwisach tematycznych WWW