,,Ilustratorki, ilustratorzy. Motylki z okładki i smoki bez wąsów” Barbary Gawryluk dostarczyły wielu tematów do rozmów na październikowym spotkaniu DKK w Filii nr 1 na Serbinowie.

Barbara Gawryluk jest popularną autorką książek dla dzieci i tłumaczką szwedzkiej literatury dziecięcej. W 2021 roku została odznaczona Krzyżem Kawalerskim klasy I Orderu Gwiazdy Polarnej.

W swojej książce opowiada o ,,złotym wieku polskiej ilustracji” doby PRL-u, czyli o pracy twórczej malarzy, graficzek, projektantów, którzy poświęcili całe życie książkom dla najmłodszych. Ilustrowali z pasją bajki, baśnie, opowiadania, bajki na domowe projektory do wyświetlania, pudełka zapałek, znaczki i karty pocztowe, okładki płyt, tworzyli rebusy, okładki pism typu ,,Świerszczyk”, ,,Miś”, ,,Płomyczek”.

O swoich inspiracjach i kulisach pracy opowiadają m.in. Elżbieta Gaudasińska, Zdzisław Witwicki, Bożena Truchanowska. Olgę Siemaszko, Janinę Krzemińską, Zbigniewa Rychlickiego, Janusza Stannego czy Adama Kiliana – wspominają najbliżsi. Panie Klubowiczki zauważyły, że dzieła wbrew pozorom nie powstawały w pięknych pracowniach, tylko w pokojach ich mieszkań, natomiast prace znajdują  się do dziś w wielu zagranicznych galeriach sztuki.Mimo kiepskiej jakości papieru i ciągłej walki o kolor, wspominamy do dziś ciepło kultową serię „Poczytaj mi, mamo”.

Zgadzamy się w pełni ze słowami Adama Kiliana, że niektóre ilustracje są ,,światłami, które uzupełniają tekst i oświecają naszą wyobraźnię.”. Naszym zdaniem książka zaciekawia, ponieważ ukazuje historie ilustratorów opowieści czytanych w dzieciństwie. Przypomina dobre, beztroskie chwile. Książka Barbary Gawryluk bardzo wszystkim się podobała.

received 622439432666094

Nowości naszej biblioteki

Internetowy przewodnik po serwisach tematycznych WWW