13.10.2010

Manuela Gretkowska „Miłość po Polsku”

Ponownie, 13.10.2010 r. uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki spotkali się w Filii nr 1, by porozmawiać o najnowszej książce Manueli Gretkowskiej „Miłość po polsku”.

Debiutująca w 1991 roku powieścią „My zdies emigranty” pisarka ma już w swoim dorobku literackim wiele powieści, jak n.p. „Tarot paryski”, „Kabaret metafizyczny”, „Namiętnik”, „Europejka”, „Polka”, „Sceny z życia pozamałżeńskiego”, cieszących się dużym zainteresowaniem wśród czytelników.

Prozę Manueli Gretkowskiej, zaliczaną do nurtu feministycznego, cechuje uniwersalność, prostolinijność przekazu, unikanie patetycznego języka, poruszanie tematów tabu i spraw damsko-męskich relacji, bulwersowanie opinii publicznej śmiałym erotyzmem, pokazywanie w krzywym zwierciadle polskiej obyczajowości.

Najnowsza powieść „Miłość po polsku”, zdaniem klubowiczów, zawiera najbardziej charakterystyczne cechy pisarstwa autorki, z jednym wyjątkiem. Tym razem autorka próbuje spojrzeć na świat z innego, męskiego punktu widzenia. Główny bohater powieści Miłosz Kencki jest również jej narratorem. Z jego relacji dowiadujemy się o nieudanym związku małżeńskim ze Szwedką Karin, o braku porozumienia z dziećmi, licznych podbojach erotycznych, którymi próbował odreagować rozczarowanie, oraz o miłości do Polki – Alicji, dla której podjął decyzję o powrocie do kraju w nadziei na pozytywne zmiany w swoim życiu. Bagaż doświadczeń, problemy rodzinne partnerki, frustracje bohatera wynikające z niemożności odnalezienia się w polskiej rzeczywistości, jakże innej od szwedzkiej, przekładają się na kolejne niepowodzenia i w konsekwencji rozpad związku z ukochaną kobietą.

Lektura najnowszej książki Gretkowskiej okazała się dla klubowiczek „wytrawną” przyjemnością, wywołała ożywioną dyskusję i pozostawiła po sobie satysfakcję obcowania z dobrą literaturą.

Nowości naszej biblioteki

Internetowy przewodnik po serwisach tematycznych WWW