14.04.2011

Dariusz Michalski „Jam jest Alina czyli Janowska Story”

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki , które odbyło się 14.04.2011 poświęciliśmy książce Dariusza Michalskiego „Jam jest Alina czyli Janowska Story”.

Pięknie się złożyło, bo właściwie w  przeddzień 88 urodzin Pani Aliny Janowskiej (ur. 16.04.1923 r.) przyszło nam rozmawiać o jej niezwykłym życiu, talencie, rolach i wspaniałych cechach osobowości. Książka jest ciekawa i niezwykle bogata w fakty, tak jak ciekawe i bogate jest życie Pani Aliny Janowskiej – aktorki znanej, lubianej i cenionej. „Jam jest Alina...” to rozległe źródło wiedzy o polskiej estradzie, kabarecie, teatrze i filmie płynące ze wspomnień osoby tworzącej i uczestniczącej w   wielu dziedzinach życia  artystycznego.

Polecamy do przeczytania.

Monika Sadkowska

Recenzja

Obserwujemy ostatnio istny wysyp publikacji książkowych znanych celebrytów. Przy pomocy całego sztabu specjalistów: redaktorów, konsultantów, ekspertów, ghostwriterówpiszą: Katarzyna Cichopek, Krzysztof Ibisz, Weronika Marczuk, Kinga Rusin... W najnowszymporadniku Katarzyny Cichopek ma swój udział bratiferka! Owczy pęd celebrytów ku pisarstwu to nic nowego. Znani ludzie ze świata show-biznesu piszą od dawna, wystarczy wspomnieć tu m.in. Madonnę, Paula McCartney`a, Ricky Martina. Wszak książka to najstarsze medium, dostępne szerokiej rzeszy odbiorców. Tym samym doskonały sposób na autoreklamę, wypromowanie się, spełnienie ważnej misji.

Czy Alinie Janowskiej, bohaterce książki „Jam jest Alina czyli Janowska Story”zależy na nobilitacji? Znana aktorka filmowa, telewizyjna, estradowa nie musi zabiegać o role filmowe. Wciąż jest czynna zawodowo. Ostatnio np. Oglądamy ją w „Plebani” jako uroczą babcię dwojga dorosłych wnucząt. Alina Janowska jest też znana jako żona słynnego szablisty Wojciecha Zabłockiego i matka poety Michała Zabłockiego. Biografię artystki „Jam jest Alina ...” napisał Dariusz Michalski, dziennikarz, publicysta, prezenter radiowy. Współautorką jest sama Janowska. Jej opowiadania, wypowiedzi na różne tematy, opinie, refleksje są znaczącą częścią tej publikacji. Autorzy wspólnie prowadzą nas przez bogate i ciekawe życie bohaterki. Jak zresztą pisze we wstępie Alina Janowska: „przecież ja też dużo przeżyłam, też mam o czym opowiadać”. Ma o czym! Urodzona w 1923 roku na własne oczy widziała Józefa Piłsudskiego, w czasie wojny była więziona na Pawiaku, jako łączniczka brała udział w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie rozpoczęła się jej wielka aktorska kariera, która trwa do dziś.

Dariusz Michalski po mistrzowsku kreśli tło historyczne epoki, w której przyszło żyć artystce. W tym tle umieszcza akcję podając mnóstwo dat, faktów, ciekawostek z życia artystycznej Warszawy. Czytelnik towarzyszy Alinie Janowskiej od jej narodzin poprzez dzieciństwo, szkołę, lata dojrzałe. Można powiedzieć: zwyczajne życie kobiety, żony, matki, babci. Ale też życie niezwyczajne. Naznaczone talentem scenicznym, sukcesami, nagrodami, ale też ciężką pracą, ciągłym doskonaleniem i rozszerzaniem swoich umiejętności, nieustannym dążeniem do doskonałości i perfekcji w swoim zawodzie. Ryszard Kapuściński w „Lapidariach”: „Już nie pisze się książęk. Każdy stara się napisać bestseller”. „Jam jest Alina czyli Janowska Story” to świetna książka. Do czytania w zimie przy kominku i na letnim tarasie. Doskonała na każdą porę roku.

Klubowiczka

Bożena Kozieł

Nowości naszej biblioteki

Internetowy przewodnik po serwisach tematycznych WWW