Spotkanie z Barbarą Kosmowską

W dniu 24.05.2012 r. na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej i Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii nr 1 gościła Barbara Kosmowska, autorka znanych książek dla dzieci i młodzieży, jak np.”Buba”, „Puszka”, „Pozłacana rybka”, „Samotni.pl” oraz dla dorosłych, takich jak: „Teren prywatny”, „Prowincja”, „Niebieski autobus”, „Hermańce”. Najnowsza książka autorki p.t. „Dziewczynka z parku” wydana została w kwietniu tego roku.

Autorka jest laureatką prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in.za „Pozłacaną rybkę” otrzymała nagrodę literacką Książka Roku 2007 przyznaną przez Polską Sekcję IBBY/ Międzynarodowe Stowarzyszenie Książki dla Młodych/ oraz nagrodę w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren przyznaną przez Fundację ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom.

Od pierwszych chwil spotkania autorka nawiązała serdeczny kontakt z publicznością, wśród której najliczniejszą grupą była młodzież, m.in. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10, Zespołu Szkół Specjalnych oraz Gimnazjum nr 1. Na początku pisarka opowiedziała o swoim życiu prywatnym i zawodowym, po czym , proponując wspólną rozmowę, zachęciła do zadawania pytań. Młodzież szczerze i bez skrępowania pytała o warsztat pisarski, stosunek do swojej twórczości,  dalsze losy bohaterów, inspiracje, ulubione książki, jak również o życie rodzinne, zainteresowania  i liczne, jak się okazało, inne zajęcia autorki,  przy czym wszyscy zgodnie wyrazili podziw dla autorki za niezwykłą umiejętność godzenia spraw zawodowych z życiem osobistym.

Barbara Kosmowska pisze książki problematyczne, w których porusza wiele istotnych spraw, jak samotność młodych ludzi, brak zrozumienia w swoim środowisku, pisze o wrażliwym poznawaniu świata, o wchodzeniu w dorosłe życie,  zwraca uwagę na te wartości, które ponad wszystko powinny być obecne w życiu każdego człowieka: miłość, przyjaźń, rodzina, przypomina, jak ważne są drobne sprawy życia codziennego. Książki Barbary Kosmowskiej mimo  poważnych tematów opowiedziane są lekko, często z dużym poczuciem humoru, dlatego  po przeczytaniu którejkolwiek z nich i wzruszymy się i uśmiechniemy i wyciągniemy jakąś mądrość życiową.

Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz spotkamy się z Panią Barbarą Kosmowską, być może nie osobiście, bo dzieli nas sporo kilometrów i czeka na autorkę wielu innych czytelników ale  na pewno na kartach jej nowych książek, na które z niecierpliwością czekamy.

Nowości naszej biblioteki

Internetowy przewodnik po serwisach tematycznych WWW