Dariusza Kortko i Judyta Watoł „Czerwona księżniczka”

Na spotkaniu DKK w dniu 23.09.2013 rozmawialiśmy o książce Dariusza Kortko i Judyty Watoły pt. „Czerwona księżniczka”. Książka jest biografią polskiej okulistki profesor Ariadny Gierek-Łapińskiej znanej przede wszystkim z prowadzenia Katedry i Kliniki Okulistyki Śląskiej Akademii Medycznej.

Autorzy przedstawiają życie zawodowe i prywatne Ariadny Gierek-Łapińskiej zarówno przez prowadzenie z nią rozmowy, jak i poprzez wypowiedzi rodziny, współpracowników i największych autorytetów medycznych, m.in. naukowców ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jest to więc próba obiektywnego spojrzenia na osobę, o której krążą różne, często sprzeczne opinie.

Z charakterystyki tej wyłania się obraz kobiety silnej, perfekcjonistki w każdym zakresie, uzdolnionej menedżerki, szefowej wymagającej od siebie i od innych ale też koniunkturalistki, osoby niezwykle despotycznej, próżnej, łasej na pochlebstwa, choć w głębi duszy potrzebującej, jak każdy człowiek, miłości, akceptacji i zrozumienia.

Książka sprowokowała do dyskusji na wiele tematów. Rozmawialiśmy o przebiegu kariery zawodowej Ariadny Gierek-Łapińskiej, jej sukcesach naukowych i wielkim wkładzie dla rozwoju mikrochirurgii oka w Polsce i o jej upadku z zakazem wykonywania zawodu włącznie.

Nie sposób było pominąć, dobrze  znanych wszystkim klubowiczom,  realiów PRL-owskich i w tym kontekście również siły nazwiska Gierek, wynikającej z faktu, że Ariadna była synową I sekretarza KC PZPR Edwarda Gierka. Podjęliśmy również  temat niszczycielskiej siły alkoholizmu, próbowaliśmy odpowiedzieć  na pytanie czy otoczenie osoby uzależnionej od alkoholu (rodzina, znajomi, koledzy z pracy) może pomóc w wyjściu z nałogu i dlaczego jest to takie trudne? Na te i  jeszcze inne tematy można dyskutować po przeczytaniu „Czerwonej księżniczki”. Treść książki podana jest  w bardzo przystępny sposób i   czyta się ją szybko.

Nowości naszej biblioteki

Internetowy przewodnik po serwisach tematycznych WWW