"Powrót do Nałęczowa"

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbyło się w Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnobrzegu  28 kwietnia 2014 roku tym razem poświęcone było debiutanckiej książce inowrocławianki Wiesławy Bancarzewskiej „Powrót do Nałęczowa".

Główna bohaterka 40- letnia Anna dostaje możliwość przeniesienia się w czasie, by spotkać  bliskich ludzi, za którymi bardzo tęskni  i doświadczyć życia w latach 30-tych XX wieku. Trafia do Nałęczowa i nie zdradzając kim jest, wynajmuje pokój w domu swojej czterdziestoletniej wówczas babci, gdzie poznaje dzieciństwo i młodość mamy oraz ciotek. Akcja powieści rozgrywa się na przemian w 2011 roku i w 1932 oraz później, gdyż bohaterka

wielokrotnie, choć z czasem coraz rzadziej, korzysta z przejścia czasowego. Wraca jednak tylko po to, by pomóc rodzinie w jakiejś sytuacji.

Ta lekka w odbiorze, pisana w  pierwszej osobie książka  nie wymagała od klubowiczów dużego wysiłku intelektualnego jednak lektura była przyjemna i satysfakcjonująca . Co zatem wpłynęło na dobrą ocenę tej książki? Autorka ma lekkie pióro nasycone dużą dawką humoru, potrafi opowiadać w sposób przykuwający uwagę czytelnika. Autorce z pewnością udało się uchwycić i zarysować klimat przedwojennej Polski, zwłaszcza dwóch miast - Nałęczowa i Inowrocławia. I choć jest to pewien zarys,  w którym, zdaniem klubowiczów, doszukać się można pewnych nieścisłości, zwłaszcza dotyczących obyczajowości i życia w dworze ziemiańskim, czy też mody ( w l. 30-tych kobiety nie nosiły już gorsetów), to i tak książka oddaje pewien urok minionych czasów. Ale jest to przede wszystkim opowieść o wadze międzyludzkich relacji, o potrzebie wielopokoleniowej rodziny, tęsknocie za ciepłem domowego ogniska, bliskością kochanych osób, stabilizacją, prostotą i spokojem, którego w dzisiejszym świecie nam brakuje.

W drugiej części spotkania klubowicze wysłuchali wywiadu z Wiesławą Bancarzewską, dostępnego w Internecie. Autorka zdradza, że w czerwcu 2014 roku nakładem Naszej Księgarni zostanie wydana druga część „Powrotu do Nałęczowa” zatytułowana „Zapiski z Annopola”, natomiast w 2015 roku opublikuje część trzecią i ostatnią.

Na zakończenie, w nawiązaniu do omawianej powieści, jedna z uczestniczek w ciekawy sposób poleciła 3 książki opisujące życie, codzienność, obyczaje, modę oraz wypoczynek w przedwojennej Polsce. Zachęciło to wszystkich klubowiczów do zgłębienia tematu,tym razem w oparciu o źródła naukowe.

Nowości naszej biblioteki

Internetowy przewodnik po serwisach tematycznych WWW