nocbibliotek2019m

Podczas kolejnej V edycji Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek pod hasłem "Znajdźmy wspólny język" bibliotekarze w niekonwencjonalny sposób zachęcali do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury, miejsc wspólnych, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji.

Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu, 5 października, zaprosiła mieszkańców miasta do Filii nr 4 na oś. Mokrzyszów na Lasowiacką Noc Bibliotek. Ten niecodzienny wieczór łączący tradycje ze współczesnością rozpoczęto od przybliżenia historii Lasowiaków. O początkach ich osadnictwa na naszym terenie, gwarze i kulturze uczestnikom spotkania opowiedział Andrzej Biernat – znany regionalista i przewodniczący osiedla Mokrzyszów. Zespół Obrzędowy Lasowiaczki z Baranowa Sandomierskiego zaprezentował gawędy, obrzędowe śpiwki oraz lasowiackie gusła. Po występie każdy mógł spróbować swoich sił w tworzeniu lasowiackich wycinanek i bibułowych kwiatów oraz wziąć udział w konkursie na znajomość przedmiotów codziennego użytku z lasowiackiego obejścia. Duże zainteresowanie uczestników wzbudziła literatura poruszająca zagadnienia kultury lasowiackiej oraz praca magisterska poświęcona życiu i działalności artystycznej nie żyjącej już propagatorki kultury lasowiackiej, pani Marii Kozłowej. Spotkanie nie mogło się obyć bez degustacji potraw lasowiackich. Kasza z grzybami, gołąbki oraz proziaki, przygotowane przez Lasowiaczki zgodnie z tradycyjną recepturą, smakowały doskonale.

nocbibliotek2019