DSCF4020mMiechocińska biblioteka, 5 listopada zaprosiła uczniów Szkoły Podstawowej nr 6 na spotkanie "Między nami Lasowiakami", które poprowadził pan Andrzej Biernat – znany regionalista, przewodniczący os. Mokrzyszów, laureat Nagrody im. dr. Michała Marczaka w 2017 roku. Uczestnicy spotkania wysłuchali historii Lasowiaków, w której pan Andrzej odkrył tajniki ich kultury, zwyczajów i obrzędów.

W swej opowieści przeniósł się wraz z uczniami do świata ówcześnie żyjących ludzi, ukazując jak wyglądało życie Lasowiaków, co stanowiło ich źródło utrzymania, jak spędzali wolny czas, jak wyglądały ich zagrody i jak się ubierali na co dzień i od święta. Z dużym zainteresowaniem uczniowie obejrzeli, zgromadzone przez pana Andrzeja, przedmioty i sprzęt codziennego użytku. Dowiedzieli się jakie zastosowanie miały w życiu tamtejszych ludzi. Zapoznali się ponadto z literaturą o tematyce lasowiackiej, wyeksponowanej na bibliotecznej wystawce. Prowadzący spotkanie zwrócił szczególną uwagę na książki "Słownik gwary Lasowiackiej" Romualda Gondka i "Lasowiacy" Krzysztofa Ruszela, szeroko dokumentujące tradycje, zwyczaje i przede wszystkim język, jakim przez stulecia posługiwali się nasi przodkowie. Na koniec spotkania nie obyło się bez licznych pytań skierowanych do pana Andrzeja, co świadczyło o tym, że temat okazał się ciekawy i interesujący.