Wielu młodych mieszkańców Tarnobrzega powraca z obozów, kolonii czy wizyt
u rodziny w odległych zakątkach Polski. Niestety nie wszyscy mogli spędzić czas wolny od nauki poza miejscem zamieszkania. Z myślą o nich, pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnobrzegu przygotowali bardzo bogaty program imprez  o czym informowały plakaty umieszczane w bibliotekach i na miejskich słupach ogłoszeniowych.. Z naszych propozycji korzystały dzieci w różnym wieku. Najmłodsze, niejednokrotnie przychodziły do biblioteki w towarzystwie mam,  babć czy dziadków.  We wszystkich agendach i filiach, codziennie prowadzone były spotkania głośnego czytania. W wyborze tekstów, uczestniczyły same dzieci . Hitem tegorocznych wakacji były przygody Mikołajka. Z jego niesamowitymi historiami zapoznawali się czytelnicy Oddziału dla Dzieci Biblioteki Głównej i filii funkcjonujących na osiedlach: Mokrzyszów, Wielowieś i Dzików. Natomiast uczestników spotkań głośnego czytania w Filii nr 1 (os .Serbinów) urzekały losy bohaterów powieści Astrid Lindgren. Dopełnieniem tych przeżyć były własnoręczne ilustrowane fragmenty przeczytanych tekstów. Barwne, ciekawe prace zdobiły pomieszczenia bibliotek i przyciągały uwagę ich użytkowników.

Organizatorzy, opracowując wakacyjny program nie zapomnieli też o dzieciach, które plastykę uznają za najlepszą formę wyrażania własnych uczuć. Z myślą o nich organizowano spotkania z plastykiem, które w swoim założeniu uczyły poznawania różnych technik plastycznych. Podczas tych zajęć w ruch szły różnorodne materiały z których powstawały przepiękne "kwietne łąki " z bibuły i papieru, zwierzątka wykonane technika orgiami i witraże w kolorze lata. Niejednokrotnie młodzi plastycy z blokiem i kredkami w plecaku wyruszali w pobliskie plenery, aby tam tworzyć obrazy z natury. Dla miłośników, zgaduj -zgaduli, krzyżówek i szarad organizowano turnieje i spartakiady. W Filii nr 1 "łamali sobie" głowy członkowie wakacyjnego klubu łamigłówki. W Filii nr 2 starano się znaleźć odpowiedź na pytanie " Co do czego, mój kolego?", a w Oddziale dla Dzieci zobaczyć było można skupione twarze młodych czytelników pochylone nad kostkami domina oraz różnymi grami planszowymi.  Fani filmów w bibliotecznej ofercie też znaleźli coś dla siebie.. Wakacyjny blok projekcji pt." W świecie przygody i fantazji " połączony z konkursami gromadził wielbicieli Harry Poterra i Shreka. We wszystkich agendach i filiach w okresie wakacji udostępniano bezpłatnie Internet. Ta forma spędzania wolnego czasu cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Pod okiem bibliotekarzy dzieci zapoznawały się z różnymi sposobami wyszukiwania informacji na konkretny temat.

Ciekawi historii i teraźniejszości naszego miasta uczestniczyli w wycieczkach pieszych. Dzieci z Serbinowa zwiedziły studio Miejskiej Telewizji Tarnobrzeg i Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega, gdzie też gościły dzieci z Dzikowa. Młodzi czytelnicy os. Miechocin zapoznali się ze studiem i pracą dziennikarzy Radia Leliwa a Mokrzyszowa szukali w Zwierzyńcu ciekawych okazów roślin.  Wakacje dobiegły końca. Nadszedł czas podsumowań. W pierwszych dniach września we wszystkich agendach i filiach wręczano nagrody i upominki zwycięzcom licznych konkursów przeprowadzonych w ramach akcji " Lato w mieście 2007"