,,Fryderyk Chopin – Mistrz fortepianu”, to temat lekcji bibliotecznej przeprowadzonej 8 marca 2017 r.  w  Oddziale muzyczno – fonograficznym Filii nr 1, w której udział wzięli uczniowie klasy II ,,d” ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Tarnobrzegu.

Podczas pobytu w bibliotece uczniowie poznali biografię i twórczość najwybitniejszego polskiego kompozytora. Zapoznali się z mnóstwem faktów i szczegółów dotyczących rodzinnego życia w Żelazowej Woli, poznali wystrój dworku oraz zgromadzone w nim instrumenty. Lekcja przybliżyła zarówno dzieciństwo i młodość Chopina, jak również lata spędzone na emigracji. Uczniowie dowiedzieli się, kogo Chopin kochał, jakim był człowiekiem, za czym tęsknił, a nawet jakie otrzymywał w dzieciństwie oceny.

Podsumowaniem lekcji bibliotecznej był wiersz Wandy Chotomskiej "W Żelazowej Woli" oraz prezentacja polonezów, mazurków, etiud i nokturnów Fryderyka Chopina, wykonanych na różnych instrumentach, m.in. na fortepianie, trąbce i w aranżacji na orkiestrę. Nie zabrakło również tradycyjnego walca wkomponowanego w odgłosy natury, tzw. muzyki relaksacyjnej.

Wernisaż wystawy "Wilk i Zając - czekaj ja ci pokażę"