Miejska Biblioteka Publiczna im.dr.Michała Marczaka w Tarnobrzegu

Wszystkie drogi prowadzą do książki - 22 - 31 maja 2017 - Spotkania z autorami PDF Drukuj Email

Powiększ!

Prawdziwą gratką dla dzieci były, w dniach 24 i 25 maja, spotkania z autorami książek, współpracującymi z Wydawnictwem Diecezjalnym- Joanną Krzyżanek, Łukaszem Zabdyrem  oraz Ewą Stadtmuller.

W 8 spotkaniach, które przyjęły, ulubioną przez najmłodszych, formę warsztatów literackich, rysunkowych i plastycznych, wzięło udział blisko 300 przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych./Przedszkole nr 3, nr 5, nr 12, Publiczna Katolicka Szkoła Podstawowa, Społeczna Szkoła Podstawowa im. Małego Księcia, Szkoła Podstawowa nr 4 i Szkoła Podstawowa nr 10 - publicznych, społecznej i katolickiej/. Autorzy w atrakcyjny sposób przybliżyli dzieciom, wykreowany w swoich książkach świat, pełen fantastycznych bohaterów i ich przygód,  kreatywnych zabaw,  uśmiechu i wyobraźni.
Joanna Krzyżanek- autorka niezwykłych, zabawnych i edukacyjnych książek , na spotkaniach zajmująco opowiadała o ich bohaterach, m.in. Cecylce Knedelek i gąsce Walerii, Lamelii Szczęśliwej, Ignasiu i jego psie Kminku. Dzieci poznały ich przygody, przeniosły się do świata kulinarnych specjałów, odbyły zabawne ćwiczenia językowe, rozmawiały o dobrych manierach. Pisarka opowiadała także o programie "Mały Wolontariat", który ma na celu budowanie świadomości najmłodszych w pomaganiu innym. Nie zabrakło również warsztatów plastycznych, podczas których każdy z uczestników mógł sprawdzić swoje umiejętności i zmienić odrobinę papieru w myszki czy też z małych pomponików na sznurku stworzyć własną zabawkę.
Z Ewą Stadtmuller, autorką ponad stu książek dla dzieci, do biblioteki przywędrowały liczne bajkowe zwierzaki, których przedstawienie poprzedzały sypane jak z rękawa wesołe rymowanki. Ciekawe inscenizacje bajek z wykorzystaniem pacynek i wierszowanej recytacji w wykonaniu autorki pokazały, że każda książka jest jak zaczarowany dywan, na którym można odbyć podróż dookoła świata.
Niezapomniane dla dzieci będą również warsztaty z ilustratorem, autorem komiksów - Łukaszem Zabdyrem, który wprowadził je w swój świat rysunku z dużą dozą humoru. Podczas spotkań autor pokazał, jak powstaje ilustracja książkowa, na czym polegają ćwiczenia rysunkowe oraz jak z wykorzystaniem liter, cyfr, figur może powstać rysunek. Kartka, ołówek, fantazja i śmiałość kreski, to niezbędnik rysownika, by w niedługim czasie mogły powstać smoki, żyrafy, kotki, zamki, auta i wiele innych  rysunków na życzenie, którymi Łukasz Zabdyr obdarzył każdego z uczestników swoich warsztatów. 29 maja gościliśmy Panią Dorotę Kozioł, cenioną tarnobrzeską pisarkę, poetkę i regionalistkę, współpracującą z Wydawnictwem Diecezjalnym w Sandomierzu, która podczas spotkania z dziećmi w bibliotecznym ogródku "Pod wierzbą" opowiedziała o swojej twórczości i roli książki w jej życiu. Pani Dorota zaszczyciła swoja osobą również Maraton czytania bajek "Dzieci - dzieciom"  i przed szeroką widownią, jako pierwsza, przeczytała legendę "Jak Halina Krępianka Sandomierz uratowała". Spotkania i warsztaty z zaproszonymi autorami potwierdziły, że literatura może poruszać wszystkie zmysły oraz wyobraźnię, inspirując do wielu kreatywnych działań.

Powiększ!

Również w ramach projektu, 30 maja, gościł w Bibliotece najpopularniejszy benedyktyn w Polsce o. Leon Knabit. Spotkanie z tynieckim mnichem, poprowadził Wojciech Bonowicz, poeta, pisarz, współpracownik „Tygodnika Powszechnego”. Wojciech Bonowicz rozpoczynając spotkanie nie krył radości z faktu, że będzie to rozmowa przede wszystkim o książkach i literaturze. I tak też się i stało. Relacja telewizyjna ze spotkania z o. Leonem Knabitem