Miejska Biblioteka Publiczna im.dr.Michała Marczaka w Tarnobrzegu

Promocja książki Bogusława Szwedo "Tarnobrzeski słownik biograficzny" Tom IV PDF Drukuj Email

Powiększ!

Na rynku wydawniczym ukazał się IV tom Tarnobrzeskiego Słownika Biograficznego, autorstwa Bogusława Szwedy - dziennikarza, prezesa radia Leliwa, pasjonata historii, autora wielu publikacji. W najnowszym tomie Tarnobrzeskiego Słownika, którego promocja odbyła się 28 czerwca 2017 roku, znajduje się 60 biogramów.

W tym m.in. sędziego Józefa Chalcarza, znanego społecznika i filantropa. Majora Leona Chendyńskiego – jednego ze współtwórców Polskiego Państwa Podziemnego, szefa oddziału V Komendy Głównej Służby Zwycięstwu Polski a następnie Związku Walki Zbrojnej. Doktora Jana Chruściela – wybitnego tarnobrzeskiego lekarza, społecznika i filantropa. Doktor Ireny Ciosińskiej - szyfrantki i archiwistki w Komendzie Okręgu AK Kraków, więźniarki  KL Ravensbrück. Andrzeja Dobrodzickiego – Powstańca Styczniowego i jego syna Ignacego Dobrodzickiego, który wziął udział w Powstaniu Styczniowym. Wacława Kalicińskiego – zmarłego przedwcześnie aktora. Janiny Koczner - uczennicy Prywatnego Seminarium Nauczycielskiego Żeńskiego im. Stanisława Jachowicza w Tarnobrzegu, która zginęła w pożarze zamku w Dzikowie w 1927 roku, w czasie ratowania zbiorów, zawierających bezcenne skarby kultury narodowej. Józefa Korskiego i jego syna Witolda – wybitnych architektów. Juliusza Kydryńskiego – nauczyciela w tarnobrzeskim gimnazjum i jego syna Juliusza – znanego pisarza i tłumacza, autora kultowej dzisiaj książki wspomnieniowej o Tarnobrzegu „Tapima”. Leonarda Madeja – adwokata, działacza ludowego, Powiatowego Delegata Rządu w Tarnobrzegu w czasie okupacji niemieckiej, więźnia NKWD i UB. Ryszarda Urbanika – wybitnego lekarza, pierwszego dyrektora tarnobrzeskiego szpitala. Józefa Zawirowskiego – wybitnego tłumacza Horacego. Stanisława Zderskiego – Powstańca Styczniowego oraz jego wnuków: Juliana – żołnierza Legionów Józefa Piłsudskiego, Stanisława – żołnierza Dywizji Syberyjskiej w latach 1918-1920 oraz  Maksymiliana, który poległ nad Nysą Łużycką w 1945 roku.

Powiększ!