http://mbp.tarnobrzeg.pl/templates/redevo_aphelion/images/icon_date.gif wtorek, 19 lutego 2013

08.02.2013 - 10.03.2013

Wystawa kryminałów
niemieckojęzycznych
KR!MI

Kryminały  nie zawsze cieszyły się dobrą renomą, pomimo, że napisano ich setki a powieści z tego gatunku wciągały w akcję tysiące czytelników. Pisane i czytane były głównie dla rozrywki, jaką dawało rozwikływanie kryminalnych zagadek. Dlatego też  traktowano je zdawkowo, jako literaturę trywialną. Jednak w  ostatnich latach gatunek ten przeżywa prawdziwy renesans. Najpopularniejszymi postaciami rozwiązującymi zagadki  kryminalne w dalszym ciągu są  detektyw Sherlock Holmes pojawiający się w utworze Conan Doyle’a , Herkules Poirot i Miss Jane Marple w  utworach  A. Christie. Natomiast wśród powieści polskich prym wiodą  bohaterowie Joanny Chmielewskiej i Marka Krajewskiego. Z roku na rok wzrasta zainteresowanie kryminałami  nie tylko ze strony czytelników ale i wydawców. Wzrasta też ich prestiż, co widać choćby po nominacjach do znaczących nagród literackich.

Miłośników literatury z dreszczykiem zapraszamy do Miejskiej Bibliotece Publicznej w  Tarnobrzegu, gdzie do 10 marca br. czynna jest wystawa  prezentująca  książki i portrety szesnastu najlepszych i najbardziej oryginalnych współczesnych autorów powieści kryminalnych z Niemiec i Austrii. Na ekspozycji udostępnionej przez Instytut Goethego w Krakowie można  znaleźć zarówno kryminały o tematyce społecznej,  historycznej jak i thrillery polityczne czy powieści psychologiczne. Wyboru pisarzy dokonał Tobias Gohlis, krytyk literacki i ekspert w dziedzinie literatury kryminalnej. On też jest autorem tekstów do wystawy.