Galeria "OKNO"
prezentuje prace Mariana Kosiora

"Tworzone Kolorem i Dłutem"

Galeria "Okno" prezentuje "Tworzone kolorem i dłutem" prace Mariana Kosiora, emerytowanego pracownika "Siarkopolu", malarza, rzeźbiarza, rysownika, projektanta wielu tablic pamiątkowych i sztandarów poświęconych AK i organizacji WiN. Autor jest mieszkańcem Tarnobrzega. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych, indywidualnych a także w Watykanie jako dary pielgrzymów z Polski dla Papieża Jana Pawła II .

Jest jednym z niewielu twórców zajmujących się utrwalaniem zakątków Tarnobrzega i okolic, też wydarzeń historyczno-patriotycznych, swoistym "kronikarzem" zapisującym historię pędzlem i dłutem. Jego pasja tworzenia zaczęła się w dzieciństwie. Nie rozstawał się z ołówkiem i pędzlem także w szkole podstawowej i średniej. Pobierał lekcje u różnych lwowskich profesorów, m.in. u profesora Józefa Pieniążka. Wojna przekreśliła jego marzenia o studiowaniu na Akademii Sztuk Pięknych. Udział w Kampanii Wrześniowej, więzienia, konspiracja napisały inny scenariusz życia Mariana Kosiora.
Jednak z rysunkiem, malarstwem i rzeźbą nie rozstał się nigdy.

W obrazach prezentowanych na wystawie przewija się fascynacja otaczającą przyrodą - drzewami, zagajnikami, łąkami, rzeką, niebem - tematami z rodzinnych stron autora. Prace powstawały w plenerze, dlatego można w nich odkryć światło i kolor taki jak na obrazach Barbizończyków - malarzy francuskich studiujących naturę w plenerze. W pejzażach jest też trochę Szyszkina, Gersona, Szermentowskiego, Kossaka.Własny, niepowtarzalny styl zawarł w"kronikarskim" zapisie architektury Tarnobrzega , okolic i innych miejsc Polski. Tylko u Pana Mariana znajdziemy zakątki i zaułki miasta, których już nie ma. Rzeźby eksponowane na wystawie to tylko mała cząstka prac wykonanych przez autora. W kształtach lipowych kloców, korzeniach znalezionych w lesie twórca odkrył niezwykłe postacie bajkowe i historyczne.
Marian Kosior jest nie tylko wybitnym twórcą, ale też "ósmym" Kawalerem najwyższego tarnobrzeskiego odznaczenia "Sigillum Civis Virtuti", żołnierzem Września 1939, aktywnym uczestnikiem oporu: AK, WiN. Odznaczony: srebrnym i złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim, Krzyżem AK, Krzyżem Partyzanckim oraz odznaką "Zasłużony dla Województwa Tarnobrzeskiego", laureatem wielu nagród, m.in. Ministerstwa Kultury i Sztuki.