Miejska Biblioteka Publiczna aktywnie włączyła się w obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Doroczne święto, obchodzone 23 kwietnia, ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej za pomocą prawa autorskiego. Wywodzi się z Katalonii, gdzie od dawna w dniu św. Jerzego, patrona regionu obdarowywano się książkami i różami. Usankcjonowane w 1995 roku przez UNESCO, w Polsce obchodzone było po raz trzeci.
Światowy Dzień Książek... szczególnie akcentują biblioteki, nagłaśniając poprzez imprezy rolę książki w życiu indywidualnym i społecznym. W Miejskiej Bibliotece Publicznej imprezy czytelnicze skierowane były zarówno do najmłodszych, jak i dorosłych. W Oddziale dla Dzieci i w Filii nr 2 na Przywiślu, grupy szkolne i przedszkolne uczestniczyły w spotkaniach, Książka naszym przyjacielem oraz Witam cię kartek szelestem, tytułem na pierwszej stronie..., połączonych z ilustrowaniem, redagowaniem i wykonywaniem książeczki dla dzieci. Natomiast w Filii nr 1 w osiedlu Serbinów dorośli czytelnicy rozmawiali z psycholog Bożeną Kozieł na temat Dobre wieści na złe dni. Dyskusja połączona była z prezentacją literatury psychologiczno - poradnikowej, wspierającej sferę emocjonalną, dobre samopoczucie, życiową harmonię i spokój wewnętrzny człowieka. Imprezy czytelnicze zakończył wspaniały, profesjonalnie wykonany Wiosenny koncert gitarowy, który połączył różne pokolenia czytelników w Filii nr 1. Koncert zaprezentowali uczniowie Bronisława Niezgody ze szkół muzycznych w Tarnobrzegu i Kolbuszowej.
Miejmy nadzieję, że w czasie powszechnego kryzysu czytelnictwa, to jednodniowe świętowanie przełoży się na całoroczną fascynację książką.