Wakacje nie tylko z książką...

Kolejne wakacje już za nami. Wielu młodych mieszkańców Tarnobrzega wolny od nauki czas spędzało w miejscu zamieszkania . To dla nich właśnie pracownicy Miejskiej Biblioteki przygotowali bardzo bogaty program na letnie dni.
Codziennie we wszystkich agendach i filiach w godz. od 11 do 13 bezpłatnie udostępniano dzieciakom stanowiska internetowe. Pod opieką bibliotekarzy wszyscy chętni mieli możliwość poznawania stron internetowych : bibliotek, muzeów zarówno w okolicy jak i całej Polsce. Również w godzinach południowych dzieci mogły spędzać czas przy grach planszowych, warcabach, szachach i rebusach literackich przygotowywanych w oparciu o dostępną literaturę. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyły sie przeprowadzane mini quizy i konkursy ''czterech pytań''. Zestawy przygotowywane przez bibliotekarzy były bardzo różnorodne. Dotyczyły zagadnień z zakresu : geografii,sztuki, literatury , historii regionu jak i kraju. Tak więc ci, którzy brali w nich udział musieli wykazać się nie małą wiedzą ogólną. Z pewnością nabyte umiejętności wykorzystane zostaną w nadchodzącym roku szkolnym.
Dla tych, którzy chcieli poznać tajniki sztuk plastycznych zorganizowano szereg spotkań z plastykiem. Pod kierunkiem p. Marioli Gadowskiej dzieciaki odwiedzające filie funkcjonujące na osiedlach: Serbinów, Przywiśle, Mokrzyszów, Sobów i Wielowieś tworzyły wizerunki Elfów, polskie pejzaże, przestrzenne formy wykonane techniką origami. Natomiast w Oddziale dla Dzieci Biblioteki Głównej powstawała letnia biżuteria z modeliny, koralików i miedzianego drutu.

Głośne czytanie wpisało się już bardzo mocno w program pracy z młodym czytelnikiem W okresie wakacji również nie zabrakło chętnych do wspólnego słuchania wybranych tekstów. W Oddziale dla Dzieci rozbrzmiewały przygody Nusi i wilków, legend o Sandomierzu słuchano w Filia nr 2 ( os. Przywiśle), a w Filii nr 7 ( os. Dzików) poznano obszerne fragmenty przygód Kaktusa, dobrego psa . Natomiast w Filii nr 1( os. Serbinów) dzieci same dokonywały wyboru książki, której chciały posłuchać.
Przeprowadzono tez szereg konkursów głównie plastycznych. Filia nr 1 zaproponowała wykonanie....motyli jako wróżek lata, Filia nr 2 ogłosiła konkurs na pracę przedstawiającą ukwiecone łąki. Tematem konkursu zorganizowanego w Filii nr 6 (os. Sobów) była " Podróż moich marzeń", czytelnicy Filii nr 4 wykonywali pocztówkę z wakacji, natomiast motywem przewodnim konkursu plastycznego w Filii nr 7 był ulubiony bohater literacki. Komisje powołane do wyłonienia zwycięzców miały nie mały problem z oceną tych najlepszych. Autorzy prac bowiem wykazali się niezwykłą pomysłowością, spostrzegawczością no i dokładnością przy wykonywaniu prac.

Miłośnikom filmu zorganizowano bezpłatne projekcje w Oddziale dla Dzieci i Filii nr 1. W tym roku filmowa wersja Przygód Krecika podbiła serca wszystkich milusińskich. W wakacyjnym programie nie zabrakło też wycieczek pieszych . Największym zainteresowaniem cieszyły się wycieczki do piwnic Zamku Dzikowskiego zorganizowane przez pracowników Filii nr 1 i nr 2 oraz do Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega - Filia nr 4 ( os. Mokrzyszów). Bardzo liczną grupę stanowili też uczestnicy spaceru przez Zwierzyniec do Klubu Jeździeckiego Kamyk, gdzie można było pod opieką instruktora posmakować jazdy konnej. Tam wybrały się dzieci odwiedzające Filię nr 2( os. Przywiśle) i nr 3 (os. Miechocin) . Dla młodych mieszkańców os. Miechocin zorganizowano też wyjście do Studia Miejskiej Telewizji Tarnobrzeg i nad machowski zalew, a dzieci z os. Serbinów (Filia nr 1) poznały pracę dziennikarzy Tygodnika Sztafeta. Tak więc przez cały okres wakacji biblioteki rozbrzmiewały głosami młodych czytelników a bibliotekarze dokładali wszelkich starań aby organizowane spotkania pozostały długo w ich pamięci.
W czasie wakacji z propozycji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnobrzegu łącznie skorzystało przeszło 2600 osób.