01.09.2009 - 16.10.2009

Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnobrzegu prezentowała kolejną wystawę, przypominającą losy żołnierzy polskich walczących na wszystkich frontach z niemieckim najeźdźcą. Bohaterem ekspozycji był generał brygady, pilot Witold Urbanowicz, dowódca sławnego Dywizjonu 303. Zgromadzone fotografie, pamiątki, dokumenty, wycinki prasowe utworzyły pełny obraz dokonań "Asa" myślistwa polskiego, uhonorowanego najwyższym polskim odznaczeniem wojskowym Krzyżem Virtuti Militari oraz Lotniczym Krzyżem Walecznych, najwyższym oficerskim odznaczeniem RAF-u za osiągnięcia bojowe.
Wystawa, poprzez losy jednostki, przypominała ogromne zasługi lotników polskich, zwłaszcza legendarnego Dywizjonu 303, który w bitwie o Anglię strącił dwa razy więcej niemieckich samolotów niż jakikolwiek inny dywizjon RAF-u. Ekspozycja była także uhonorowaniem dokonań wszystkich pilotów, współtowarzyszy Witolda Urbanowicza w walce o Wielką Brytanię. Męstwo i poświęcenie tych ludzi obaliło mit o niezwyciężonej armii niemieckiej i zdecydowanie odwróciło bieg wydarzeń wojennych. Fakt ten najlepiej potwierdzają wiekopomne słowa Winstona Churchilla: "Nigdy w historii konfliktów ludzkich nie zaciągnęła tak wielka liczba ludzi tak znacznego długu u równie małej garstki". Wystawę, przygotowało i użyczyło Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.