15.02.2010 - 27.02.2010

Ferie w Bibliotece

Sposób na nudę

Tradycyjnie już Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnobrzegu w ramach akcji „Ferie w mieście” organizuje dzieciom czas wolny od zajęć lekcyjnych. Spotkania czytelnicze pod opieką bibliotekarzy pomagają najmłodszym atrakcyjnie i przyjemnie wypełnić nadmiar wolnego czasu. Wspólne zabawy literackie, turnieje gier planszowych, projekcje filmów oraz różnorodne konkursy to formy już sprawdzone i zaakceptowane przez dzieci. Zdrowa rywalizacja, możliwość wykazania się wiedzą, inspirują i motywują najmłodszych do udziału w proponowanych zabawach oraz umacniają pozytywne relacje z biblioteką.

W bieżącym roku szczególną popularnością cieszyły się konkursy wiedzowe: „Zagadki o zimie” w Oddziale dla Dzieci MBP, „Zgaduj-zgadula z jakiej to bajki” w Filii nr 4 - os. Mokrzyszów, „4 pytania z Andersena” w Filii nr 7 - os. Dzików. Wielką frajdą dla najmłodszych czytelników Filii nr 1- os. Serbinów był konkurs „Karaoke z Bebe Lilly”. Młodzi, profesjonalnie ucharakteryzowani wykonawcy świetnie się bawili, śpiewając najnowsze przeboje znanych wokalistów estradowych. Uzdolnieni plastycznie sprawdzili swoje umiejętności w konkursach, m. in.:„Flejtucha, Czupirynda i inne czarownice” w Filii nr 1, „Baśniowa zima” w Filii nr 3 - os. Miechocin i w Filii nr 6 - os. Sobów. Natomiast młodzi czytelnicy Filii nr 2 - os. Przywiśle rysowali portrety baśniowych bohaterów, a w Filii nr 5 - os. Wielowieś rywalizowali w konkursie
na najlepiej wykonany komiks „Przygody Mikołajka”.

Umiejętności manualne uczestników spotkań czytelniczych potwierdziły także zajęcia plastyczne prowadzone we wszystkich filiach. Licznych zwolenników miał temat „Kapelusz dla czarownicy” realizowany w Filii nr 1, czyli wspólne projektowanie i wykonywanie bajecznie kolorowych strojów i rekwizytów dla wróżek i czarownic.  Równie ciekawe zajęcia prowadzono w innych filiach, których efektem były „cudeńka” z origami i masy solnej oraz ilustracje do najpiękniejszych fragmentów klasyki dziecięcej. Dzieci z dumą prezentowały swoje prace bliskim i znajomym, chętnie eksponowały je na wystawkach.

Amatorzy gier komputerowych i Internetu codziennie nieodpłatnie korzystali z dostępu do komputerów w Czytelni Internetowej  i filiach MBP. W związku z obchodzonym 9. lutego Dniem Bezpiecznego Internetu motywem przewodnim zajęć było bezpieczeństwo dziecka w sieci.       Sympatycy książek uczestniczyli w codziennych spotkaniach głośnego czytania, połączonych z literackimi kalamburami, zagadkami, rebusami. Dominowały opowiadania o wróżkach i czarownicach oraz o najnowszych przygodach Mikołajka Rene Goscinny’ego. W Filii nr 1 dzieci nie tylko słuchały czytanych utworów. Próbowały także swoich sił aktorskich , inscenizując baśń „O królewnie Śnieżce i krasnoludkach”. Miłym gestem małych aktorów było zaproszenie bibliotekarzy na swój występ.

Zajęcia odbywały się nie tylko w pomieszczeniach bibliotek. Wykorzystując wyjątkową tego roku zimową aurę, młodzi czytelnicy Filii nr 2 „szaleli” na bibliotecznym placu, budując postacie i budowle ze śniegu. Również ostatnie dni ferii upłynęły w przyjemnej atmosferze. Najaktywniejsi uczestnicy zajęć zostali nagrodzeni, a wspólna herbatka i słodycze sprzyjały wspomnieniom o tegorocznych atrakcjach zimowych.