22.03.2010 - 30.04.2010

Jan Marcin Szancer – człowiek renesansu
Twórcy ilustracji do ponad 200 książek dla dzieci i dorosłych, Janowi Marcinowi Szancerowi, poświęcona jest wystawa prezentowana w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnobrzegu.

Na ilustracjach artysty do baśni Andersena, bajek Brzechwy i wierszy Tuwima wychowało się kilka pokoleń Polaków i pamiętany jest przede wszystkim jako ilustrator. A przecież był także scenografem teatralnym, nauczycielem gimnazjalnym i akademickim, aktorem, pisarzem, współtwórcą Telewizji Polskiej, współzałożycielem czasopism dla dzieci – Płomyczka i Świerszczyka, członkiem Państwowej Rady Kultury, jednym słowem, był prawdziwym człowiekiem renesansu. Jednak przez całe życie największą radość czerpał z ilustrowania książek i właśnie tę pasję artysty przybliża prezentowana ekspozycja. Tworzą ją licznie zgromadzone książki dla dzieci z obrazkami wykonanymi przez Jana Szancera, które w naszej wyobraźni komponują się nierozerwalnie z ilustrowaną treścią. Zaprezentowano także literaturę dla dorosłych z ilustracjami artysty, między innymi, Satyry Krasickiego, Pana Tadeusza Mickiewicza, Trylogię Sienkiewicza. Zarówno czarno – białe jak i kolorowe ilustracje wyróżnia niepowtarzalny styl szancerowski, słynna charakterystyczna kreska, kolorystyka z przewagą brązów, smukłe sylwetki bohaterów. Eksponowane zbiory uzupełniają cytaty z autobiografii Jana Szancera Teatr cudów oraz fotografie profesjonalnie wykonane i zasponsorowane przez Drukarnię Cyfrową Neiko Plus w Tarnobrzegu.

Wystawę zrealizowano przy pomocy finansowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.