Uśmiech, książka i słońce w wakacyjne miesiące 2010

Różnorodność oferty jaką przygotowali pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej dla dzieci i młodzieży w ramach akcji “Lato w mieście” sprawiała, iż biblioteki rozbrzmiewały gwarem i śmiechem. Organizatorzy dołożyli wszelkich starań aby stworzyć dzieciakom jak najlepsze warunki do spędzenia wolnego czasu. Zgodnie z założeniem we wszystkich agendach i filiach organizowano quizy, zgaduj-zgadule, konkursy literackie i plastyczne oraz plebiscyty muzyczne. Codziennie, w godzinach przedpołudniowych, chętni mogli rozgrywać partie szachów czy sprawdzać swoje możliwości kojarzenia w trakcie zabawy w kalambury. Z dużym zainteresowaniem spotkały sie spotkania z plastyką, w czasie których wyczarowywano „cudeńka” z masy solnej, papieru i modeliny. Prace powstałe na zajęciach będą zdobić do końca września pomieszczenia filii. Swoich wielbicieli miały także spotkania głośnego czytania. W letnie przedpołudnia słuchacze przenosili się siłą wyobraźni w magiczny świat, słuchając legend i baśni z różnych regionów Polski i Europy oraz przygód Krecika i Rumcajsa.

Nie zapomniano też o miłośnikach Internetu i filmu. Młodzi Internauci codziennie mieli możliwość surfowania po bezpiecznych jego stronach jak również sprawdzenia swoich sił w grach komputerowych.

Nie zabrakło też amatorów pieszych wycieczek po Tarnobrzegu. Młodzi mieszkańcy osiedla Miechocin w lipcu miło spędzili czas nad zbiornikiem machowskim a w sierpniu wędrowali szlakiem pomników. Trasa wędrówki prowadziła przez miechociński cmentarz, os. Przywiśle, pl. Surowieckiego, aż pod pomnik Bartosza Głowackiego.
Natomiast czytelnicy Filii nr 1 zwiedzili klasztor oo. Dominikanów wraz z kryptą, która to została specjalnie dla nich otwarta. Dla wielu wycieczkowiczów była to jedyna możliwość zejścia do podziemi klasztornych, gdzie spoczywają prochy przedstawicieli rodu Tarnowskich. Wielkie wrażenia na dzieciakach wywarły srebrne suknie eksponowane nad wejściem do zakrystii, które to przez dziesiątki lat zdobiły postać Matki Boskiej Dzikowskiej w głównym ołtarzu.
Niemniej chętnych uczestniczyło w wycieczce do studia Miejskiej Telewizji Tarnobrzeg.
O arkanach i tajnikach pracy dziennikarskiej opowiadała p. Monika Zając.
Z nie mniejszym zainteresowaniem spotkała się propozycja wycieczki do dzikowskiego zamku zorganizowanej dla dzieci mieszkających na osiedlu Dzików.

Dzieciaki spędzające czas w bibliotekach miały też i wiele własnych pomysłów. Z ich to inicjatywy w Filii nr 1 przygotowano i wystawiono dwa przedstawienia; „Jaś i Małgosia” oraz „Czerwony Kapturek”, do których młodzi aktorzy sami wykonali dekorację, rozpisali role i świetnie je odegrali  przed licznym audytorium.

Podsumowanie tegorocznej akcji zakończono w Klubie Jeździeckim Kamyk. W czasie spotkania p. Janusz Szwed – gospodarz terenu opowiedział dzieciakom o swojej pasji jeździeckiej, koniach, z którymi pracuje ich humorach i talentach. Po oprowadzankach  członkowie Drużyny Rycerskiej zaprezentowali krótki pokaz woltyżerki, który został nagrodzony wielkimi brawami. Następnie 60-cio osobowa grupa przemaszerowała do pomieszczeń Filii nr 4 gdzie czekały na nią kolejne atrakcje, między innymi: konkurs na najciekawszą opowieść wakacyjną, zgaduj zgadula „wszystko o koniach” oraz słodki poczęstunek.
Wszystkim uczestnikom eskapady dopisywał świetny humor, choć nie obeszło się bez stresu i to nie w bezpośrednim kontakcie z koniem a na widok kamery i mikrofonu. Otóż tarnobrzeskie media również zagościły tego dnia w Kamyku, dokumentując wspaniałą atmosferę tego integracyjnego spotkania.

Ogółem ze wszystkich propozycji przygotowanych w ramach akcji „Lato w mieście” przez pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnobrzegu skorzystało 2347 osób.