10.09.2010 - 8.10.2010

Wystawa „Fryderyk Chopin 1810-1849. Życie i dzieło”

„Rodem Warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel”, w tych lapidarnych, ale jakże trafnych słowach Cyprian Kamil Norwid przekazał potomnym dzieje i istotę geniuszu  muzycznego Fryderyka Chopina. Jego wspaniałe ponadczasowe kompozycje wciąż podziwiają i wysoko cenią nie tylko najwyższe autorytety muzyczne, ale także ludzie muzycznie niewykształceni.

Z pietyzmu do wybitnej postaci i jego wielkiej sztuki, rok 2010 ogłoszony został Rokiem Chopinowskim. To szczególna pora do wspomnień o wielkim Rodaku. Z tej okazji w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu prezentowana jest wystawa „Fryderyk Chopin 1810-1849. Życie i dzieło”, przygotowana i użyczona przez pracowników Biblioteki Narodowej. Ekspozycja prezentuje chronologicznie uporządkowane pamiątki i dokumenty, które tworzą fotograficzny diariusz życia Fryderyka Chopina. Wykorzystane do wystawy fotografie dokumentów pochodzą głównie z zasobów Biblioteki Narodowej. Szczególnie ciekawe są kopie autografów artysty z jednej z najcenniejszych w świecie kolekcji chopinianów, na co dzień niedostępnych i skrzętnie chronionych w skarbcu Biblioteki Narodowej. Ekspozycja ukazuje nie tylko postać samego Chopina, ale też znaczną część związanego z nim środowiska, w którym się wychował i kształtował swoją twórczą osobowość. Przypomina rodzinę, bliższych i dalszych przyjaciół, a także przedstawicieli ówczesnej myśli politycznej, pisarzy, krytyków i przede wszystkim twórców muzyki. Jednym słowem, prezentowane pamiątki w prosty, przystępny sposób oddają klimat epoki i chopinowskiego dzieła.