Sztuka konserwacji opraw książkowych

W Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu prezentowana była wystawa „Sztuka konserwacji opraw książkowych”.

Ekspozycję, przygotowaną i użyczoną przez Bibliotekę Narodową, tworzyły fotogramy przedstawiające efekty pracy konserwatorów ratujących najcenniejsze zabytki piśmiennictwa.  Ukazujace jak dzięki ich żmudnej, wymagającej benedyktyńskiej cierpliwości pracy  zniszczone cenne woluminy odzyskały swój pierwotny kształt. Wystawa przypomniała także prekursorów polskiej szkoły konserwacji książek, prof. Bonawenturę Lenarta i Tadeusza Tuszewskiego. Przybliżyła bogactwo i różnorodność opraw książkowych, XV-wiecznych rękopisów i starodruków, wykonanych z cennej skóry często inkrustowanej złotem i kamieniami szlachetnymi. Niewątpliwie atutem ekspozycji była prezentacja fotogramów unikalnych zbiorów: Psałterza wilanowskiego, Psałterza floriańskiego, Sakramentarza floriańskiego, Kazań świętokrzyskich i wielu innych cymeliów.

Wystawa czynna do 28 listopada, zapraszamy.