MAREK ŻAK

"Podkarpackie Motyle"

MAREK ŻAK mieszka i pracuje w Tarnobrzegu. Od 5 lat jest aktywnym członkiem Tarnobrzeskiego Towarzystwa Fotograficznego. Na swoim koncie ma dwie wystawy indywidualne oraz kilka zbiorowych m. in.  Podkarpackie Konfrontacje Fotograficzne i inne. W ramach konkursu “Zdjęcie Miesiąca” organizowanego przez Tarnobrzeskie Towarzystwo Fotograficzne i Miejską Bibliotekę Publiczna w Tarnobrzegu, wielokrotnie jego fotografie zakwalifikowały sie do wystaw, kilka zostało wybranych na Zdjęcie Miesiąca, jedna zdobyła tytuł Zdjęcia Roku.

Zainteresowanie fotografią w życiu Marka Żaka pojawiło się w wieku 7 lat. Pierwsze zdjęcia wykonał przy użyciu aparatu “Smiena”. Aktualnie jego pasją jest fotografia przyrodnicza: kwiaty, owady (głównie motyle) . Fotografuje też nocne oblicza zabytkowych miast.
“Podkarpackie motyle” to wystawa mająca na celu  pokazanie fruwających owadów z terenu Podkarpacia, Istnieją bowiem w tym regionie unikatowe w skali całego kraju środowiska dla tych owadów. Znajdują się tu siedliska wielu rzadkich i chronionych gatunków. Na tarnobrzeskich łąkach  znaleźć można kilka zagrożonych wyginięciem gatunków – m. in. Modraszek nausitous czy Modraszek telejus.
Wystawę można oglądać  od 15 listopada do 15 grudnia 2010 r.