W świat sienkiewiczowskich bohaterów, uosabiających najwyższe wartości: honor, dumę, solidarność, wierność i służbę Rzeczypospolitej, wprowadza wystawa w Miejskiej Bibliotece Publicznej "Ku pokrzepieniu serc".
Ekspozycja powstała dzięki życzliwości Dyrektora Muzeum H. Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, Pana Antoniego Cybulskiego. W muzeum zgromadzono wiele cennych pamiątek po nobliście i część z nich użyczono tarnobrzeskiej bibliotece.
Niewątpliwą ciekawostką są liczne przekłady twórczości H. Sienkiewicza, także te o egzotycznym brzmieniu w języku chińskim, japońskim, hiszpańskim. W nastrój potęgi oręża polskiego wprowadzają rekwizyty z ekranizacji powieści historycznych: Zerwikaptur Podbipięty, szabla Wołodyjowskiego, symboliczne "dwa nagie miecze", także topory wojów polskich skuteczne w bitwie pod Grunwaldem. Są też militaria wojsk obcych, tarcza i włócznia rzymska oraz tarcza tatarska. Kulisy tworzenia ekranizacji Trylogii przybliżają liczne zdjęcia z planu filmowego, dokumentujące również najbardziej zabawne "wpadki" aktorów.

W krzywym zwierciadle, ze swoistym humorem, ukazali postaci sienkiewiczowskie Szymon Kobyliński i inni satyrycy polscy. Całość wystawy dopełniają grafiki K. Szwajnowskiego ilustrujące powieść "Krzyżacy" oraz I. Kuczborskiej obrazujące sceny z "Quo vadis". Natomiast portret H. Sienkiewicza namalowany przez pasjonata jego twórczości, głuchoniemego artystę z Ostrowca oraz zdjęcia rodzinne pisarza wprowadzają w realia jego dnia powszedniego.

Wystawa czynna: 5.01.07. - 9.02.07. Zapraszamy.