Arcydzieła malarstwa w interpretacji
o. Macieja Złonkiewicza OP

Unikalne arcydzieła z największej galerii sztuki w Europie - Starej Pinakoteki w Monachium poruszyły zmysły estetyczne gości wieczornego spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej, 14.04. br. A wszystko za sprawą o. Macieja Złonkiewicza przez kilka lat związanego z Tarnobrzegiem funkcją przeora klasztoru OO. Dominikanów, obecnie monachijskiego proboszcza. Sentyment Ojca do naszego grodu sprawia, że jest ciągle z nami, żywo reaguje na wszelkie wydarzenia w mieście, jednym słowem żyje naszymi sprawami.
Wiadomość o wystawie litografii Marca Chagalla, ilustrujących Biblię, zainspirowała o. Macieja do prezentacji w naszej bibliotece przeźroczy, przybliżających znakomitą kolekcję malarstwa o tematyce religijnej.

W nastrój głębokiej refleksji wprowadziły zebranych obrazy Albrechta Dürera - słynny Autoportret oraz Czterej Apostołowie - dzieło uznawane powszechnie za szczytowe osiągnięcie twórcy. Prezentację przeźroczy uzupełniał arcyciekawy komentarz o. Macieja. Dzięki przejrzystym wyjaśnieniom symboliki dzieła "przemówiły", a apostołowie postrzeżeni zostali jako czterej mężowie, autorytety Słowa, kolumny wiary chrześcijańskiej.
W dalszej części tej duchowej uczty Ojciec zaprezentował Madonnę z Dzieciątkiem Leonarda da Vinci, słynny obraz, na którym Jezus sięga po goździk - symbol Męki.
Zebranych zachwyciło również dzieło Fra Filippo Lippi Zwiastowanie z postacią pełnej wdzięku, delikatnej Madonny.
I następne głębokie doznania za sprawą arcydzieł Rembrandta. Ofiara Izaaka i Pokłon pasterzy zadziwiły kunsztownymi efektami światłocienia.

Później był Rubens, największy z twórców europejskiego malarstwa barokowego i jego ogromnych rozmiarów dzieło - Sąd Ostateczny. W refleksyjnej interpretacji o. Macieja obraz jest "apoteozą strachu podstawowego, wynikającego z bezbożności". Ciała ludzi strącanych w czeluść ognistą są karykaturalnie zniekształcone, bo grzech zniekształca człowieka.
Nastrój spotkania dopełnił Pokłon Trzech Króli Rogiera van der Weydena. Tryptyk wykonany na zamówienie kościoła św. Kolumby w Kolonii ukazuje trzy oblicza Matki Bożej. W części I Zwiastowanie twarz Marii jest dziecinnie szczęśliwa, w części II Narodziny wyraża powagę Matki, w części III Ofiarowanie emanuje przejmującym smutkiem (Maria zna już przyszłość Syna).
O głębokim przeżywaniu spotkania świadczyły gorące podziękowania gości oraz zaproszenie o. Macieja przez Dyrektor Biblioteki, Panią Stanisławę Mazur i wszystkich zebranych do kontynuacji refleksyjnych opowieści. O. Maciej przyjął zaproszenie i 1.06.br. o godz. 18.00 opowie "Co tam słychać w wielkim świecie...".
Zapraszamy do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnobrzegu.