Pani Anna Onichimowska jest znaną i cenioną autorką książek dla dzieci i młodzieży. Niektóre z jej opowiadań , powieści to literatura terapeutyczna, polecana przez psychologów i pedagogów, czyli ta, która może pomóc w odnalezieniu siebie w zgiełku świata.
Pracownicy Oddziału dla Dzieci przy ul. Szerokiej 13 i Filii nr 3 funkcjonującej na os. Miechocin już od pewnego czasu przybliżali swoim czytelnikom twórczość pani Anny organizując spotkania głośnego czytania i konkursy plastyczne. Spośród 30 książek Anny Onichimowskiej tarnobrzeskim dzieciom najbardziej przypadły do gustu przygody Karolka i jego rodziny - bohaterów książki " Koniec świata i poziomki" oraz opowiadania : "O żyrafach, które chciały zobaczyć śnieg", "Jeżu, który szukał przyjaciela" i"Kangurku, który chciał być listonoszem". W spotkaniach tych brali udział uczniowie najmłodszych klas Szkół Podstawowych nr 4, 6 i 10. Oni też mieli okazję bezpośredniego spotkania z pisarką , która gościła 26 września br. w Tarnobrzegu.
Pani Anna barwnie opowiadała o swojej przygodzie z pisarstwem, wyznając jednak, że nie było to jej marzenie z dzieciństwa. Jako młoda dziewczynka chciała zostać tancerką. Dziś, uwielbia pisać książki. Bardzo przywiązuje się do swoich bohaterów, których losy, co ciekawe, czasami kreowane są przy współpracy samych czytelników. Pani Anna bowiem prowadzi bardzo szeroką korespondencję z dziećmi. Otrzymuje od nich wiele listów zarówno drogą elektroniczną jak i tradycyjną. Na każdy list odpisuje, choć przyznaje ze skruchą , czasem z małym opóźnieniem. Uczestnicy z wielkim zainteresowaniem słuchali słów gościa, a później zasypali ją gradem pytań. Pytano o debiut literacki, warsztat pracy, ulubionego bohatera, pracę przy powstawaniu komiksu, adaptacje filmowe i następne pomysły. Kiedy pani Anna zaspokoiła już ciekawość zebranych czytelników przyszedł czas na wręczenie nagród uczestnikom konkursów i autografy. Oczywiście nagrodami były książki pani Anny.