Pieśni religijno - patriotyczne towarzyszyły Polakom przez wieki. Opiewały dole i niedole życia nie tylko żołnierskiego. Wyrażały najgłębsze uczucia patriotyczne. Każda z nich definiuje konkretną epokę, informuje o jej atmosferze i bohaterach. Przekazywane z pokolenia na pokolenie przetrwały stulecia. Dziś są swoistą kroniką naszych dziejów.
Taką lekcją historii zapisaną na pięciolinii była prezentowana w Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnobrzegu wystawa " Polskie Hymny Narodowe od "Bogurodzicy" do hymnu "Solidarności"..."
Ekspozycja, przygotowana została przez pracowników Muzeum Wojska Polskiego Warszawie i Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Uroczyste otwarcie, z udziałem prof. Janusza Ciska - dyrektora Muzeum Wojska Polskiego odbyło się 4 listopada 2007roku.
Wernisaż wystawy połączony był z promocją najnowszej książki regionalnej dr. Tadeusza Zycha "Pamiętnik dr. Pawlasa".