23 maja w sali odczytowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnobrzegu otwarta została wystawa Tarnobrzeżanie na frontach II wojny światowej.
Organizatorzy tą ekspozycją pragnęli włączyć się w ogólnopolskie obchody 60 rocznicy zakończenia wojny a tym samym oddać hołd mieszkańcom Tarnobrzega , którzy z bronią w ręku stanęli w obronie ojczyzny.

Wybuch wojny zastał wielu Tarnobrzeżanin w różnych miejscach . Niektórzy z nich pełnili wtedy służbę wojskową na północno-wschodnich terenach Polski, inni pod Lwowem. Wielu zginęło w pierwszych dniach walki, wielu dostało się do niewoli. Trafiali do niemieckich oflagów lub sowieckich obozów w Ostaszkowie, Kozielsku skąd nigdy nie powrócili. Inni przebywając długą drogę docierali przez Rumunię do Francji czy Anglii.
Ci, którzy uniknęli sowieckiej niewoli walczyli pod dowództwem Andersa. Byli wszędzie tam gdzie walczył Polski żołnierz. pod Tobrukiem, Ankoną, Monte Cassino. Inni przeszli szlak bojowy z I Armią WP docierając do Berlina. Wielu po wrześniowej klęsce powróciło do Tarnobrzega, włączając się w działania podziemia pod dowództwem Władysława Jasińskiego, Kazimierza Bogacza czy Hieronima Dekutowskiego.

Prezentowana ekspozycja powstała w głównej mierze w oparciu o prywatne zbiory. Z domowych archiwów wypożyczono najcenniejsze pamiątki po ojcach, braciach, wujach - zdjęcia, listy, legitymacje, mundury , akcesoria żołnierskie. Wystawę uzupełniają trzy wspaniałe płótna , których autorem jest Marian Kosior, obrońca Lwowa z wrześniu 1939 roku Wernisaż otwierający wystawę przeobraził się w wieczór wspomnień. Wśród gości nie zabrakło uczestników tamtych wydarzeń miedzy innymi : Janiny Hofmanowej sanitariuszki, która z Armią Andersa przeszła cały szlak bojowy, Józefa Stępnia - uczestnika wojny obronnej, więźnia oflagu w Murnau, Władysława Szpyta- żołnierza września a także Józefa Marczewskiego żołnierza I Armii WP.