20 maja br. w sali odczytowej MBP otwarto kolejną, bardzo interesującą ekspozycję. Prezentowanych jest tu bowiem 100 drzeworytów Salvadora Dali ilustrjących "Boską Komedię" Dantego. Ekspozycja trafiła do Tarnobrzega dzięki uprzejmości Pana Jakuba Lepa przedstawiciela Lep Art Consulting z Torunia.

Prezentowane na wystawie ilustracje powstały na zamówienie rządu włoskiego, który eksluzywnym wydaniem utworu chciał uczcić 700 rocznicę urodziń autora "Boskiej Komedii".

Salvador Dali - jeden z najznakomitszych artystów świata, będący tajemnicą dla historyków i krytyków sztuki, zagadką dla psychologów i psychiatrów wykonał 100 akwareli, z których każda odpowiada jednej pieśni utworu.

Warsztatowo graficzne ilustracje do "Boskiej Komedii" polegają na "przeniesienu" akwareli w technikę drzeworytu. Aby uzyskać tak wspaniały efekt kolorystyczny potrzeba było nader skomplikowanych dekompozycji. Do wykonania drewnianych "matryc" użyto bukszpanu. Jedna z nich prezentowana jest na wystawie.

Na przykładzie Oczyszczenia Dantego możemy dokładnie prześledzić poszczególne procesy tworzenia tych ksylografii, aby później przenieść się w dwa różne światy. Świat Dantego pełen mitologicznych postaci, przestróg, lęku, nadziei i Dale'go wypełniony kolorem, symbolem i marzeniem o szczęściu.

Zgodnie z treścią utworu wędrówkę rozpoczynamy wraz z Dantem i Wergiliuszem od bram Piekieł. Tu napotykamy mityczne stwory i pokutujące dusze samobójców, lichwiarzy, oszustów czy zdrajców. W Czyśćcu: skąpych i rozrzutnych, opieszałych i zazdrosnych by dotrzeć do bram Raju, po którym oprowadza Dantego Beatrycze.