W ramach tegorocznych obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyła się sesja pt. "Młodzi o 11 listopada 1918".

Do udziału w imprezie zaproszono młodzież z Zespołu Szkół nr 3 w Tarnobrzegu. Młodzi dyskutańci przypomnieli zainteresowanym słuchaczom fakty historyczne poprzedzające wydarzenia roku 1918, przytaczając wypowiedzi ówczesnych polityków, fragmenty listów czy wspomnień. Samego Marszałka zaś przedstawiono w opiniach zarówno jego zwolenników jak i przeciwników. Sporo miejsca w tej części dyskusji poświęcono wydarzeniom w Tarnobrzegu.

Następnie uczestnicy spotkania zostali zaskoczeni wynikiem sondy ulicznej przeprowadzonej w mieście. Jak wynika z sondażu co trzeci mieszkaniec Tarnobrzega kojarzy datę 11 listopada z faktem odzyskania przez Polskę Niepodległości, co piąty wie dokładnie z jakimi wydarzeniami wiąże się ta data. Niektóre z zaprezentowanych wypowiedzi wzbudzały uśmiech, ale czy jest się z czego śmiać? Głośno zastanawiali się młodzi historycy. Co powoduje taki stan rzeczy? Czy kolejne lata pod sowiecką okupacją, czy zły sposób przypominania tamtych wydarzeń. A jak wygląda dziś ten dzień zaznaczony na czerwono w kalendarzu? Otóż szaro i smutno. Gdzieniegdzie powiewają flagi, w kościele msza za Ojczyznę, przemówienie Prezydenta Miasta, złożenie kwiatów. Smutno i poważnie. A przecież to dzień radości - mówili młodzi i z przekorą wspominając wygląd miasta z okazji święta 22 lipca.

Przysłuchując się wypowiedziom, trzeba przyznać że młodzież, która zechciała wziąć udział w naszej imprezie podjęła się nie małego wysiłku i świetnie wywiązała się z podjętego wyzwania. A ich opiekunowie Bogusława Jasińska i Piotr Duma mogą być z nich dumni.