21 września br. w Studiu im. Agnieszki Osieckiej Polskiego Radia przy ulicy Myśliwieckiej w Warszawie odbył się uroczysty koncert przygotowany z okazji wręczenia kolejnej Nagrody Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego Ikar. Tę prestiżową nagrodę w bieżącym sezonie zdobyły księgarnie EMPiK-u. Jak brzmiało uzasadnienie werdyktu jury księgarnie uhonorowane zostały nagrodą za promocję książki, umiejętne przyciąganie młodych czytelników, ciekawe inicjatywy handlowe i marketingowe. Statuetkę odebrał prezes zarządu EMPiK, Andrzej Mrugała.

Jury nagrody przyznało również dwa wyróżnienia. Otrzymała je Biblioteka Publiczna w Tarnobrzegu za umiejętne pozyskiwanie czytelników (dyplom odebrała dyrektor biblioteki, Stanisława Mazur) oraz wydawnictwo słowo/obraz terytoria za miłość do książek i niezmiennie wysoki poziom edycji (dyplom wręczono pani dyrektor, Marii Smoleń). Statuetkę głównej nagrody (dużego Ikara) oraz dyplomy wręczał przewodniczący jury nagrody, Janusz Odrowąż-Pieniążek, dyrektor Muzeum Literatury im. A. Mickiewicza w Warszawie. Nagrodzonych oklaskiwali licznie zgromadzeni goście.

Uroczystość wręczenia nagrody uświetnił spektakl muzyczny w wykonaniu zespołu amatorskiego ES z Siedlec. Spektakl nosił tytuł "Ballada o oczekiwaniu" - muzykę do prozy, wierszy i psalmów zmarłego dziesięć lat temu twórcy, Tadeusza Nowaka, skomponował Waldemar Koperkiewicz, scenariusz przygotował i spektakl reżyserował Andrzej Mereżycki. Zespół ES na deskach radiowego studia pojawił się już w zeszłym roku podczas uroczystości wręczenia Ikara księdzu Janowi Twardowskiemu, prezentując wówczas spektakl "Przezroczystość" powstały na podstawie tekstów laureata. Zarówno wówczas, jak i w piątkowy wieczór zespół zdobył sobie duże uznanie zgromadzonych gości. Młodzi ludzie swoją postawą i zaangażowaniem udowadniali, że poezję śpiewają dlatego, że ją kochają, że jest im ona bliska. I to się słyszało i czuło, bo śpiewane strofy trafiały wprost do serc słuchaczy.

Na zakończenie wieczoru organizatorzy zaprosili gości na skromny bankiet, podczas którego można było pogratulować laureatom, porozmawiać o ich planach, a także o przyszłości całej naszej branży wydawniczo-księgarskiej.

Tekst pochodzi ze strony www.wydawca.com.pl/sinfo/rw/r0044.HTML