Tarnobrzeska Biblioteka Cyfrowa

Digitalizacja to nowe zadanie, które realizuje coraz więcej bibliotek i polega na  wprowadzaniu do elektronicznych baz zbiorów tradycyjnych, rękopiśmiennych materiałów bibliotecznych w postaci danych cyfrowych metodą skanowania.
Celem digitalizacji jest archiwizacja, ochrona przed zniszczeniem oraz dostęp on-line do różnego rodzaju obiektów. Zapotrzebowanie czytelników na tego rodzaju usługi jest coraz większe. Stąd też MBP rozpoczęła proces digitalizacji  i tworzenie Tarnobrzeskiej Biblioteki Cyfrowej. Pod koniec ubiegłego roku zakupiony został profesjonalny sprzęt , przeszkolony pracownik i utworzone stanowisko pracy. Oficjalnie 10 lutego 2011 r.  zainaugurowana została działalność Tarnobrzeskiej Biblioteki Cyfrowej,  w której uczestniczył Prezydent Tarnobrzega – Norbert Mastalerz.  W pierwszej kolejności digitalizowany  jest tygodnik „Siarka” oraz pamiętniki  dr. Michała Marczaka. Ponieważ prace nad obróbką materiałów trwają dość długo, pierwsze numery „Siarki” oraz  pamiętniki  ukażą się w II kwartale br. na stronie www. Biblioteki. Systematycznie opracowywane będą kolejne dokumenty miedzy innymi: prasa, zdjęcia dotyczące historii Tarnobrzega a obecnie niedostępne dla użytkowników . Świadczone będą również odpłatne usługi digilizacyjne dla mieszkańców Tarnobrzega.