23.02.2011 – 31.03.2011

Długoletnia współpraca Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie zaowocowała kolejną ekspozycją prezentowaną w Filii nr 2, ul. Kopernika 18, os. Siarkowiec.  Wystawa planszowa zatytułowana „Zanim uderzył GROM. Historia jednostek specjalnych i wojsk powietrzno-desantowych WP” to 93-letnia historia tych formacji. Począwszy od działań specjalnych jednostek dywersyjnych podległych Oddziałowi II Sztabu Generalnego WP w latach 1918-1939 przypomina o rozwoju polskiego spadochroniarstwa wojskowego w okresie międzywojennym. Okres II wojny światowej to działania jednostek w ramach Polskich Sił Zbrojnych na zachodzie Europy: Polskiej Samodzielnej Brygady Spadochronowej, 1.Samodzielnej Kompanii Komandosów, Cichociemnych i Oddziałów Szturmowych Armii Krajowej. Działania w WP walczącym u boku Armii Czerwonej dopełniają tematykę wojenną. Kolejna grupa plansz pokazuje dzieje polskich jednostek specjalnych i wojsk spadochronowych w okresie PRL. W odrodzonej III RP następuje rozwój wojsk specjalnych w postaci wykształcenia osobnego Dowództwa Wojsk Specjalnych, jednostek Formoza i Grom, Pułku specjalnego Komandosów, 6.Brygady Desantowo-Szturmowej czy 25. Brygady Kawalerii Powietrznej. Polska należy do tych nielicznych krajów, które dysponują dobrze wyszkolonymi jednostkami wojsk specjalnych, mającymi na swoim koncie także doświadczenia bojowe.