14.04.2011, godz 17.00

Spotkanie autorskie z Tanyą Valko

Kultura Bliskiego Wschodu jest nam ciągle mało znana, zaskakuje nas odmienność systemu norm, które regulują wszelkie aspekty życia społecznego, prawodawstwo, kulturę i savoir-vivre. Obowiązuje w niej wiele zasad, które w naszym kręgu kulturowym są nieznane. Tym bardziej jesteśmy ciekawi codziennej egzystencji tubylców i osób innych nacji, które wyjeżdżają na Bliski Wschód turystycznie lub do pracy.   Wiele ciekawostek na temat  życia w tych krajach zdradziła Tanya Valko na spotkaniu z czytelnikami w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu, które odbyło się 14 kwietnia bieżącego roku. Tania Valko to pseudonim Polki mieszkającej w Arabii Saudyjskiej, autorki książek o kuchni orientalnej, wielu publikacji o Libii oraz bestsellerowej powieści  „Żona arabska” i jej kontynuacji „Córka arabska”. Książki to rezultat ponad dwudziestoletnich kontaktów arabistyki, pisarki z krajami muzułmańskimi, efekt badań , obserwacji i doświadczeń własnych oraz zasłyszanych opowieści. Mimo, że autorka wiele prawdziwych ludzkich historii przełożyła na  fikcję literacką, powieści są doskonałym źródłem wiedzy o mentalności arabskiej, obyczajach i wschodnich tradycjach. Serdecznie dziękujemy Wydawnictwu Prószyński i S-ka za  sponsorowanie spotkania oraz Rafałowi Potockiemu, dziennikarzowi Radia Rzeszów za prowadzenie i ciekawą rozmowę z Tayną Valko.